Vajinismus TedavisiHERA VAJİNİSMUSMENÜ
Cinsel Sorunlar

Cinsel İlişkide Acı, Disparoni

Cinsel İlişkide Acı, Disparoni

Cinsel İlişkide Acı, Disparoni

Vajinismus hastalarının bir kısmında acı hissi çok fazladır. Aslında cinsel ilişki sırasında acı hissetme “disparoni” olarak bilinir. Disparoni önemli bir cinsel problemdir. Disparoni psikolojik sorunlardan çok jinekolojik nedenlere (%70 oranında) bağlıdır. O yüzden kesin tanı için öncelikle bir jinekolog muayenesi şarttır.

Cinsel ilişkide ağrı neye bağlıdır?

Disparoni (cinsel ilişki ağrısı) vajinanın girişinde ve jinekolojik bazı sorunlara bağlıysa bu nedenler:

  • Vulvar Vestibulitis (Vulvar Vestibulit Sendrom – VVS)
  • Vajinal ve vulvar enfeksiyonlar
  • Kızlık zarının kalın, sert ve yüksek kenarlı olması
  • Doğuştan vajinanın küçük ve dar oluşu

Eğer cinsel ilişki ağrısı derinlerde hissedilirse jinekolojik nedenler:

  • Endometriosis hastalığı
  • Myomlar
  • Yumurtalık kistleri olabilir.

Disparoni (cinsel ilişki ağrısı) psikolojik olarak da gelişebilir. Bunlar:

  • Vajinismus,
  • Eşle ilgili evlilik sorunları, ilişkide güvensizlik, eşe karşı öfke, kin hissetme,
  • Vajinal kuruluk (Psikolojik veya organik sebeplere bağlı olabilir).

Cinsel ilişkide vajinanın istemsiz kasılmasının nedeni psikolojik olarak kaygı ve korkulara bağlı ise sorun vajinismustur. Vajinismus hastalarımızın bir kısmı cinsel ilişkide acı hissetme korkusundan dolayı ilişkiyi hiç deneyemezken, bazıları da cinsel ilişkide eşlerine izin verirler, ancak kendilerini aşırı kastıklarından dolayı ilişki sırasında aşırı derecede acı hissederler.

Cinsel ilişkide acı yaşayanlar öncelikle jinekolojik muayeneden geçmelidirler...

Cinsel ilişkide acı, ağrı, yanma, batma gibi sorunlar yaşayanların öncelikle bir jinekolog tarafından jinekolojik muayeneden geçmelerini öneririz. Cinsel ilişkide acı, ağrı probleminin jinekolojik mi, yoksa psikolojik mi olduğu ayırt edilmeli ve tedavi bağlı olduğu nedene göre yapılmalıdır.

Tam teşhis konulmaksızın başlanılan tedavilerde sorun giderilemez. Örneğin cinsel ilişkide ağrı sorunu vulvar vestibulit sendroma (vulvar vestibulitis’e) bağlıysa, çözüm cerrahi olarak yapılan “parsiyel vestibulektomi” operasyonudur. Bu sorunu yaşayıp da gereksiz yere aylarca psikoterapi gören hastalar mevcuttur.

Diğer taraftan psikolojik kaygılara bağlı ilişki sırasında kasılması olan ve cinsel ilişkide ağrı yaşayan bir hastanın kızlık zarını çıkartmak kâr değil zarar verir.

Vajinismus sorunu cinsel ilişkide ağrı, acı çekme ile de belirti verebilir. Cinsel ilişkide acı hissi (disparoni) de mutlaka tedavi edilmesi gereken ve evlilik sürecini etkileyen bir problemdir. Çünkü cinsel ilişkinin amacı haz almaktır, acı hissi olduğu sürece de haz azalacak, uyarılma azalacak ve vajinal kuruluk sorunu da ortaya çıkacaktır.

Bazı hastalarımız ise cinsel ilişkide kasılmaya bağlı aşırı derecede acı hissederler. Bu kasılmalar sonucunda ilk cinsel deneyimlerde kanama da fazla olabilir.

Cinsel ilişkide acı sorunu veya vajinismus çözümlenmediği zaman cinsel ilişkiden uzaklaşmaya ve cinsel isteksizliğe neden olabilir.

Cinsel ilişkide acı olacakmış gibi hissetme, sorunun daha çok psikolojik orijinli olduğunu gösterir. Bu nedenle yapılan jinekolojik muayenede jinekolog doktor tarafından gerçekten acı mı var, yoksa acı olacakmış gibi bir korku mu var ayrımının yapılması önemlidir. Acı olacakmış gibi korkunun olması sorunun vajinismus olacağı yönündedir.

Cinsel ilişkide ağrı tedavisi mümkündür…

Cinsel ilişkide acı sorunu, hayatı etkileyen önemli problemlerden birisidir. Bu problem doğru tedavi tekniği ile kesin olarak çözüme ulaşmaktadır. Cinsel ilişkide ağrı sorunu tedavi edilmediğinde zaman içerisinde cinsel ilişki sıklığında azalma ve cinsel isteksizlik problemlerine dönüşebilmektedir.

İLETİŞİM FORMU
Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Merkezimiz HakkındaVajinismus TedavisiErtelemeyin, Özğürleşin!
0530 763 34 00
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.