Vajinismus TedavisiHERA VAJİNİSMUSMENÜ
Vajinismus Blog

Vajinismus Eşlerinde Boşalma Problemleri

Vajinismus Eşlerinde Boşalma Problemleri

Vajinismus eşleri, hastalığın ortak bir problem olduğunu kabul etmelidir. Vajinismus bir çift hastalığıdır ve zamanla bir aile problemine dönüşebilir. Bu açıdan bakınca eşlerden her ikisini de ayrı ayrı ele almak gerekmektedir.

Özellikle uzun yıllardır vajinismus yani ‘cinsel ilişkiye girememe’ sorunu yaşayan çiftlerde, erkek eşlerde tıbbi ismi ile ‘prematür ejakülasyon’ halk arasında bilinen adıyla ‘erken boşalma’ problemi sıkça görülür. Vajina-penis birlikteliği yaşayamayan vajinismus eşleri erken boşalma, penisin erken sönmesi, geç boşalma ya da sertleşememe gibi cinsel sorunlar yaşayabilirler.

Vajinismus bir çift hastalığıdır!

Vajinismus eşleri ilk değerlendirmeye genellikle birlikte çağrılmakta ve eşlerin ayrı ayrı cinsel geçmişleri hakkında tıbbı öyküleri alınmaktadır. Birbirlerinin yanında ifade edemedikleri bazı özel durumları bire bir yapılan görüşmelerde daha rahat anlatabilen vajinismus eşlerinin, tedavileri de mümkünse çift olarak yapılmaktadır. Unutulmamalıdır ki; ‘Vajinismus yalnızca kadına ait değil, çiftin hastalığıdır!

Vajinismus Eşlerinin Problemleri

Vajinismus eşlerinin bir kısmında zaman içinde erken boşalma ve sertleşme problemi ortaya çıkabilmektedir. Bazı erkek eşlerde cinsel isteksizlik sorunu da oluşabilir. Öncelikle erkek eşte böyle bir sorun varsa, vajinismus tedavisi sırasında mutlaka erkek eş de tedavi edilmelidir. Sorunun evlenmeden önce var olup olmadığı da tedavi açısından önemlidir. Bazı çiftlerde kadınla birlikte erkek eşte de cinsel problem veya problemler vardır.

Vajinismus Eşlerinde Erken Boşalma Problemi

Vajinismus tedavisi için başvuran çiftlerde erkek eşlerle yapılan görüşmelerde sorun saptanırsa onlara da tedavi verilmektedir. Vajinismus eşlerinin yaşadığı problemlerin;

  • Ne zamandır olduğu,
  • Devamlı mı yoksa ara ara mı var olduğu,
  • Evlenmeden önce herhangi bir cinsel sorunun olup olmadığı sorgulanmalıdır.

Özellikle, süreklilik gösteren ve evlenmeden önce de var olan boşalma sorunu (Primer Prematür Ejekulasyon) için üroloji muayenesi önerilmektedir.

Ürolojik değerlendirme sonrası bazı hastalara ilaç tedavileri başlanabilir. Ancak çoğu vajinismus eşlerindeki boşalma problemleri cinsel terapiler ile giderilmektedir. Erken boşalma problemi cinsel terapi ve medikal destek ile kısa sürede tedavi edilebilir.

Vajinismus çiftlerine yaklaşım

Vajinismus tedavisi için bize başvuran hastalarımızı çift olarak değerlendirmekteyiz. Çünkü erkekteki cinsel problemler kadını, kadındakiler de erkeği etkileyebilir.

Vajinismus hastalarının eşlerinde zaman içerisinde “tepkisel” şekilde ortaya çıkan erken boşalma sorunu son derece kolay bir şekilde tedavi edilmektedir. Ayrıca erken boşalma ve sertleşme sorunları her erkeğin hayatında dönemsel olarak yaşayabileceği sorunlardır. Vajinismus eşleri de bu sorunların geçici olduğu konusunda bilgilendirilmeli ve tedavi olacağına motive edilmelidir. Sorunun geçici olduğunun bilinmesi bir rahatlık sağlamaktadır.

Vajinismus eşlerinin tedavisi ve sonrası dönemi

Kliniğimizde vajinismus eşleri beraber değerlendirildikten sonra, ortak bir tedavi planı oluşturmaktayız. Bu dönemde ihtiyacı olan vajinismus eşlerine medikal (ilaç) tedavi başlanabilir.

Çiftlere verilecek olan cinsel terapi seanslarına başlarken, cinsel ilişki deneme yasağı koyulmaktadır. Bu nedenle tedavi tamamlanana dek vajinismus eşlerinde boşalma ve sertleşme ile ilgili kaygılar ortadan kalkmaktadır. Çünkü bu tür kaygılar zamanla “performans anksiyetesi” olarak bilinen başarısızlık kaygılarına dönüşebilmektedir. Bu durum özellikle yıllarca evli olan çiftelerde daha belirgindir.

Vajinismus tedavisi süresince ‘Cinsel İlişki Yasağı’

Diğer taraftan, verilecek olan cinsel tedaviler süresince ilişki yasağı bulunmaktadır. Çünkü bu dönemde verilecek bazı egzersizler ile tedavi bitiminde cinsel birleşmeye hazırlık sağlanacaktır. Tedavinin son gününde ise ilişki önerilmektedir. Sağlıklı, kolay ve sorunsuz bir ilişki sağlamak ile ilgili ipuçları verilmektedir. Bu nedenle tedavi süresince, istem dışı kasılmalar bitene dek cinsel ilişki yasağı vardır. Ancak ön sevişmeler serbesttir.

İlk ilişkilerde size önereceğimiz medikal tedaviler, kayganlaştırıcı kremler ve birleşme kolaylaştıran pozisyonlar ile sorunsuz şekilde bir cinsellik sağlayabileceksiniz. Unutmayın ki; vajinismus bir çift problemidir ve eşler beraber yönetildiğinde kalıcı tedavi sağlanabilmektedir. Yine de partneri olmayan veya tedavilere partneri katılmak istemeyen vajinismus hastalarımızın bireysel tedavileri de kliniğimizde mümkündür.

İLETİŞİM FORMU
Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Merkezimiz HakkındaVajinismus TedavisiErtelemeyin, Özğürleşin!
0530 763 34 00
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.