Vajinismus TedavisiHERA VAJİNİSMUSMENÜ
Vajinismus Blog

Vajinismus Hastalarında Eşlere Uygulanan Tedaviler

Vajinismus Hastalarında Eşlere Uygulanan Tedaviler

Cinsel işlev iki taraflı bir işlevdir. Bu yüzden cinsel sorunun çözümünde her zaman için kadın ve erkeği bir bütün olarak görmek gereklidir. Bazı durumlarda erkek eşlere de cinsel tedaviler uygulamak gerekebilir.

Vajinismus tedavisi sırasında eşlere de tedavi desteği gerekebilir!

Vajinismus hastalarının eşlerinin çoğunda zaman içerisinde erken boşalma, cinsel isteksizlik ve sertleşme problemleri ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bu tür sorunları yaşayan erkek eşlere de tedavi verilmelidir. Aksi takdirde kadın korkularını yenip, cinsel ilişkiye hazır hale geldiğinde erkek eşteki sorunlardan dolayı cinsel ilişki yine sağlanamayacaktır.

Diğer taraftan vajinismus hastaları tedavi sonrasında korkularını yenip, vajinal kaslarını yönetmeyi öğrendikten sonra erkeklerde “başarısızlık kaygısı” (performans anksiyetesi) adı verilen durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumlarda da sertleşme kaybı ve erken boşalma sorunları görülebilir. Cinsel işlev iki tarafın eş zamanlı bir şekilde uyumuna dayalıdır. Rahatlama ve ilaç desteği ile problem kolay bir şekilde halledilebilecektir.

Erkek Eşlere Uygulanan Tedaviler

Erkek eşlere verilen cinsel tedaviler davranışcı – bilişsel cinsel terapileri ve medikal tedavileri (ilaç tedavilerini) içerir. Burada iyi olan nokta ise kadınlardaki sorunun çözümlenmesinden sonra başlayan cinsel ilişkiler sırasında erkeğin sorunları da yavaş yavaş kendiliğinden hallolacaktır; yani erkekteki cinsel problemler kalıcı veya dirençli değildir. Ancak erkeğin evlenmeden önce gelen, yani sonradan oluşmamış cinsel sorunlarında daha ayrıntılı bir cinsel terapi verilmesi gerekliliği ortaya çıkar.

Vajinismus bir çift sorunudur ve zamanla kadındaki problem büyüyerek erkeği de olumsuz yönde etkileyebilir. Aslında cinsel sorunlarda her zaman kadındaki problemler erkeği, erkekteki problemler de kadınları olumsuz etkiler.

Vajinismus hastalarının erkek eşlerinde en çok rastlanan cinsel sorunlar erken boşalma, sertleşme sorunu, sertleşmeyi sürdürememe ve cinsel isteksizliktir. Bu durumlar tamamen kadının ilişki sırasında kendisini güçlü bir şekilde kasmasına bağlı olarak erkekte “reaksiyonel” (tepkisel) olarak gerçekleşmektedir, o yüzden endişelenmenize gerek yok.

Müessesmizde yapılan vajinismus seanslarında erkek eşlere de bir takım ev çalışmaları verilmektedir. Hatta ilişki sırasında erken boşalmayı önleyici ve penisin sertlik süresini uzatan ilaçları da reçete etmekteyiz. Burada unutulmaması gereken iyi nokta; kadındaki cinsel sorunun çözümlenmesinden sonra erkekteki cinsel problemlerin de zamanla azalacağı ve geçeceğidir. O yüzden rahat olunuz, endişelenmeyiniz.

Vajinismus Hastalarında Eş Direnci

Vajinismus (vaginismus) hastalarının pek çoğunun eşlerinin tedaviyi istemediklerini, vajinismus tedavi yöntemlerine inanmadıklarını, vajinismus sorununu yalnızca kendilerinin aşabileceğini ve bu konuda başka birisinin kendilerine hiçbir yarar sağlayamayacağı yönünde düşüncelerinin olduğunu izlemekteyiz.

Vajinismus hastası olanların eşlerinin bazıları ise bu tür tedavilerin yalnızca para tuzağı olduğunu, tedavilerin son derece gereksiz olduğunu düşünmektedirler. Bu nedenlerle çoğu kez vajinismus (vaginismus) eşleri tedaviyi kabul etmez ve gereksiz bulurlar.

Hastalarımızın pek çoğu tarafımıza başvurmak için eşlerinden zar zor izin aldıklarını söylemektedirler. Hatta sırf bu yüzden vajinismus tedavisine tek başına katılan kadınların sayısı da azımsanamayacak düzeydedir.

Vajinismus hastalarımızın eşlerinin kullandıkları bazı cümleler:

  • Bu sorunu yalnızca sen kendi başına aşabilirsin, başkası sana nasıl yardım edebilir ki,
  • Her şey sende bitiyor,
  • Aslında bu problemi gerçekten çözmek istemiyorsun, eğer ki gerçekten isteseydin yapardın,
  • Senden hiçbir halt olmaz, şapşalın tekisin,
  • Sen kendi kendini vajinismus yaptın,
  • Vajinismus tedavisi için doktorlar çuvalla para alıyorlar, hepsi para tuzağı,
  • Hiçbir tedavi bu sorunu çözmemiz için yeterli değil, her şey senin beyninde bitiyor,
  • Başkası senin beynine sanki çip mi takacak, sihirli bir değnekle sana dokunacak da sanki birden değişecek misin?

Aslında tüm bu cümlelerin içinde aşağılama, motivasyonu kırma ve tedavi sürecinde adım atmayı engelleme vardır. Buna “eş direnci” adını veriyoruz.

Vajinismus sorunu ancak profesyonel destek alınarak kesin ve kalıcı bir şekilde çözümlenebilir. Vajinismus tedavisinde başarı için ana şartlardan birisi de eş desteğidir.

Vajinismus Problemini Çiftler Kimseyle Paylaşamıyor!

Vajinismus hastalarımızın pek çoğu sorunlarından utanıyor ve kimseyle paylaşamıyorlar. Hatta pek çoğu yaşadıkları bu sıkıntıları yalnızca kendi başlarına gelen tuhaf bir olay gibi görüyorlar.

Çoğunda hastalığı kabullenmeme ve üstünü örterek gizleme çabaları var. Vajinismus problemini çiftleri kimseyle paylaşamadıkları gibi, ancak sağdan soldan veya basın medyadan öğrendiğiyle kalıyor. Kısaca Vajinismus problemini çiftler kimseyle paylaşamıyor.

Ancak çiftler sorunlarını ciddiye alıp araştırmaya başladıklarında yalnız olmadıklarını, bunun bir hastalık olduğunu ve dünyanın pek çok ülkesinde milyonlarca kişinin bu sorun ile savaştığını görüyorlar. Web siteleri, forumlar, sosyal medya onlara destek oluyor, benzer sorunu yaşayan kişileri görüp cesaretleniyorlar.

Hastalarımıza özetle söylememiz gereken vajinismusun yalnızca bizim ülkemizde her 10 kişiden birisinin sorunu olduğu, hastalıklarından utanmamaları, destek almaktan çekinmemeleri, bir an önce profesyonel destek için uygun klinikleri araştırmaları olacaktır. Çünkü vajinismus kendi başına geçen bir hastalık değildir. Mutlaka yardım alınması şarttır.

İLETİŞİM FORMU
Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Merkezimiz HakkındaVajinismus TedavisiErtelemeyin, Özğürleşin!
0530 763 34 00
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.