Vajinismus TedavisiHERA VAJİNİSMUSMENÜ
Vajinismus Blog

Vajinismus Sorununda Acı Hissi

Vajinismus Sorununda Acı Hissi

Vajinismus Acı Hissi

Vajinismus, istendiği halde ilişkiye girememe, istemsiz kasılmalarla vajinaya penisin girememesidir.

Vajinismus sadece penis vajina ilişkisi için değil vajinanın tüm yabancı cisimlere karşı verdiği istemsiz – kontrol dışı tepkilerdir.

Vajinismus hastaları ön sevişmeden haz alır, Klitoral orgazm olma sıklığı yüksektir. Ama ilişki penisin vajinaya girmesi noktasına gelince farklı tepkiler kendini göstermeye başlar.

Tamamen refleks olarak gelişen bu hareketlerde;

  • Kendisini geri çeker,
  • Bacakları kapatır,
  • Kalçasını oynatır veya yana kaydırır,
  • Kasılarak vajinayı adeta bir “etten duvara dönüştürür”

El veya ayağı ile eşini iterek eşine engel olur. Bu şekilde ilişki sonlanmaktadır. Her seferinde benzer davranışlarla ilişkiyi sonlandırma ile zaman içerisinde umutsuzluklar iyice artmaktadır.

Acıdan çok acı olacakmış hissi vardır!

Vajinismusta verilen bu tepkilerin nedenleri farklılıklar göstermektedir. Bununla birlikte yaşanan duygunun tarifi ortaktır, “acı olacakmış gibi bir his”tir. Bazı vajinismus hastalarında kasılmalar sürerken gerçekleştirilen ilişkilerde yoğun ağrılar yaşamaktadır. Ağrılı cinsel birleşme (Disparoni) görülmekte ve bu durum cinsellikten soğumaya, cinsel isteksizliğe neden olmaktadır.

Kulaktan kulağa yayılan ilk gece ve kanama hikayelerinin abartılmasıyla oluşan korkular, ilk gece gelip çattığında ortaya çıkar ve vajinismusu çiftlerle tanıştırır. Bu nedenle anlatılan abartılmış hikayelere kulak verilmemeli ve doğru bilgi doğru kaynaklardan araştırılmalıdır. Birçok çift vajinismusu müessesemize geldikleri andan itibaren duymakta ve şaşırmaktadırlar.

Vajinismus Hastalarında Eş Yaklaşımı

Eşlerin vajinismus kadınına yaklaşımı çok önemlidir. Şunu unutmamak gerekir ki, vajinismus bir çift sorunudur. Bazı eşler, vajinismus olan eşlerini desteklememekte, olumsuz telkinlerle kadınlıklarını sorgulamaktadır. Oysa bu durum tamamen istemsiz gelişmekte ve tedavisi olan bir süreçtir. Bunu eşe destek olarak, anlayış ve sabırla atlatmak için çaba sarf etmelidirler.

Burada unutulmaması gereken vajinismusun aynı zamanda bir erteleme hastalığı olduğu, bu hastalığın üstesinden gelebilmenin ilk adımının da doğru tedavi için harekete geçmek olduğudur.

İLETİŞİM FORMU
Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Merkezimiz HakkındaVajinismus TedavisiErtelemeyin, Özğürleşin!
0530 763 34 00
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.