Vajinismus TedavisiHERA VAJİNİSMUSMENÜ
Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi Yöntemleri

Vajinismus Tedavisi Yöntemleri

Vajinismus Tedavisi Teknikleri

Tedaviye başlamadan önce ilk ve en önemli aşama bu problemin teşhisidir. Kendisinde vajinismus olduğunu düşünen ve tedaviye başlamaya karar veren hastalara en önemli önerimiz, cinsel problemler konusunda deneyimli bir jinekolog tarafından muayene edilmeleri gerektiğidir.

Vajinismusun teşhisi yapıldıktan sonra tedaviye başlamadan önce dikkat edilecek diğer bir husus da vajinismus tedavisi yapan kişiler veya merkezler konusunda yapılması gereken detaylı bir araştırmadır. Çünkü unutulmamalıdır ki, yanlış kişiler tarafından uygulanan tedavi yöntemleri hastalara maddi ve manevi pek çok zararı beraberinde getirmektedir.

Vajinismus tedavisi ile ilgili hastalar tarafından en çok merak edilen konulardan biri de vajinismus tedavisi yöntemleridir. Vajinismus tedavisi ile ilgili pek çok merkez tarafından uygulanan çok çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar içerisinde en sık kullanılan ve önerdiğimiz tedavi yöntemleri şunlardır:

Vajinismus Tedavisi İçin Yöntemler

Bilişsel Cinsel Tedaviler: Vajinismus problemi çoğunlukla cinsellik hakkında bilinçaltına atılan yanlış ve abartılı bilgilerden kaynaklanmaktadır. Vajinismus tedavisi içerisinde yer alan bilişsel tedaviler ile hastaya cinsel ilişki, ilk gece ve genital organlarla ilgili doğru ve detaylı bilgiler verilerek hastaya farkındalık kazandırılır.

Davranışsal Cinsel Tedaviler: Vajinismus tedavilerinde bilişsel tedaviler tek başına yeterli değildir. Bu yüzden davranışsal tedavilerle desteklenmesi gerekmektedir. Vajinismus tedavisi için uygulanan davranışsal terapilerin içeriğinde bulunan birtakım egzersizlerle hastanın bilinçaltında yer alan korkuların giderilmesi sağlanmaktadır. Vajinismus tedavilerinde davranışsal tedavi şarttır.

Hipnoz Tedavisi (Hipnoterapi): Vajinismus hastalarının bazılarının tedaviye olan direncini kırmak daha zordur. Bu yüzden hipnoterapiler sayesinde hastayı bilinçaltında bir yolculuğa çıkararak orada yer alan yanlış bilgilerin düzeltilmesi ve zihinsel bir rahatlama sağlanması amaçlanmaktadır. Ancak burada önemli olan nokta, hipnoz tedavisinin tek başına yeterli olmadığıdır. Vajinismus tedavisi için uygulanan hipnoterapi bilişsel ve davranışsal tedavi yöntemlerine ek olarak uygulandığı zaman sonuç alınabilmektedir. Her hasta için veya bu tedavi yöntemini istemeyen hastalar için hipnoterapinin yapılması doğru değildir.

Cerrahi Yöntemler: Vajinismus problemi çoğunlukla bilinçaltında yer alan birtakım korkulardan kaynaklı psikolojik bir problemdir. Ancak %10 gibi küçük bir oranda vajinadan ve kızlık zarı yapısından kaynaklanan birtakım organik engeller de vajinismusa neden olabilmektedir. Bu durumda çok basit bir cerrahi yöntemle müdahale etmek gerekebilmektedir.

İLETİŞİM FORMU
Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Merkezimiz HakkındaVajinismus TedavisiErtelemeyin, Özğürleşin!
0530 763 34 00
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.