Vajinismus TedavisiHERA VAJİNİSMUSMENÜ
Vajinismus Tedavisi

Vajinismusta Parmak Egzersizleri

Vajinismusta Parmak Egzersizleri

Vajinismusun günümüzde tedavisi, bilişsel-davranışsal cinsel terapi yöntemleridir. Bilişsel terapi cinsel eğitimi içerirken, davranışsal terapide de çeşitli pelvik taban egzersizleri uygulanır.

Davranış terapisinde genel olarak amaç, cinsel ilişkiye engel olan her türlü davranışın değişmesidir. Vajinismusta uygulatılan parmak egzersizleri de bunlardan birisidir. Yapılan egzersizlerle hasta genital bölgesini tanır, vajinal kasılmalar azalır ve genel bir gevşeme, rahatlık sağlanır.

Cinsel terapistin tecrübe ve bilgisine göre, bu egzersizlerin uygulama metodlarında bir takım farklılıklar gözlenebilmektedir.

Vajinismusta parmak egzersizleri nasıl yapılır?

Parmak egzersizi, vajinismus egzersizlerinden yalnızca biridir. Son birkaç yıla kadar yapılan çalışmalarda parmak egzersizinin, vajinismus tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Ancak, hasta açısından bakıldığında son derece yorucu bir yöntem olduğu anlaşılmıştır.

Hastalar, kendi vajinalarını hissetmek istemeyip, bundan son derece rahatsız olabilmektedirler. Hatta hastaların bir kısmı, parmak egzersizi yaparken yaşadıkları hoşnutsuzluktan dolayı tedaviyi yarıda bırakmaktadır. Buna rağmen, parmak egzersizi kullanarak vajinismus tedavisi uygulayan merkezler halen vardır. Ancak, bilinmelidir ki parmak egzersizinden daha basit yöntemler de mevcuttur.

Uygulama kolaylığı ve tedaviye uyum açısından değerlendirildiğinde, vajinismus tedavisinde parmak egzersizi yerini diğer modern yöntemlere bırakmıştır.

Parmak egzersizi gerekli midir?

Vajinismus tedavisinde parmak egzersizi mutlak şart değildir. Tedavide önemli olan hasta konforunun sağlanarak sürecin yönetilmesidir. Kullanılacak yöntem ‘kolay uygulanabilir’ olmalıdır. Zaten, hastanın ilişkiye dair korku ve endişesi olduğundan, bir de parmak egzersizi onlar için oldukça sıkıcı ve yorucu olabilmektedir.

Hatta hastayı tedaviden soğutup endişenin daha da artmasına sebep de olabilmektedir. Hastaların bazıları da parmak egzersizini hijyenik bulmaz. Bu nedenle yapmak istemez ve tedaviyi aksatırlar. Tedavi süreci ve sonrasına dair bu kadar kaygı uyandıran yöntemin vajinismus tedavisindeki yeri bu açıdan sorgulanmalıdır.

Deneyimli bir cinsel terapist, hastanın ihtiyacına göre bir egzersiz planı belirleyebilir. Hasta için yıpratıcı olan parmak egzersizleri kullanılmadan diğer egzersizler sayesinde, tedaviye olan uyum artırılarak vajinismusun kısa sürede çözülmesini sağlanabilir.

Parmak egzersizinin dezavantajları

Parmak egzersizi, kadının genital bölgesini tanıması için yararlı olsa da sürekli yapılması bir takım sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Bunlardan birkaçı şu şekildedir:

  • Çiftlerin parmak egzersizi yapması zamanla birbirlerine karşı soğukluğa yol açabilmektedir. Sonrasında ilişki denemesi için motivasyon kalmayabilir. Bu da gün geçtikçe, hem hasta da hem de eşinde cinsel isteksizlik meydana getirebilmektedir.
  • Parmak egzersizini başarabilen hastaların bir kısmı, yine de cinsel ilişkiye girememeye devam eder. Çünkü ilişkiye ait korkuları ve endişeleri hala sürmektedir. Bedeninin kontrolünü bırakmada parmak egzersizi yeterli olmayınca, hastalar birleşme anı geldiğinde panik hallerinin önüne geçemezler.
  • Parmak egzersizi kullanılarak yapılan tedavi süreci zor ve sıkıcı olabildiğinden, tedaviye olan uyum azalabilmektedir. Hastalar, başaramayacaklarını düşünerek moral ve motivasyonlarını kaybedebilirler. ‘Elimden geleni yaptım yine de olmuyor’ diyerek umutsuzluğa sürüklenebilirler. Kendi tedavilerinin imkansız olduğuna inanarak vazgeçebilirler.

Vajinismus tedavisinde kullanılan egzersizler nelerdir?

Hastalardan azımsanmayacak kadar çoğu vajinismus tedavisinde, sadece parmak egzersizi kullanıldığını düşünür. Hatta bu nedenle tedaviyi sürekli erteleyip, başlamak için oldukça gecikenler vardır. Çünkü parmak egzersizini önceden kendisi denemiş ve yapamamıştır. Bu, doğru bilinen yanlış bir bilgidir. Vajinismus tedavisinde kullanılan günümüzde birçok egzersiz vardır. Bunlar arasında:

  • Ayna ile genital organları tanıma,
  • Genital bölgeye masaj ve dokunma egzersizleri,
  • Nefes egzersizleri,
  • Kegel vr diğer pelvik egzersizler,
  • Vajina içine yabancı cisim alma çalışmaları (ör: Parmak egzersizleri, dilatör çalışmaları vb).

Yöntemler hakkında hasta, detaylıca bilgilendirilmeli ve kafalarındaki soru işaretleri giderilmelidir. Parmak egzersizini uygulamaları için zorlama kesinlikle yapılmamalıdır. Alternatif yöntemlerle tedavi planı oluşturulmalıdır. Bu plan dahilinde kullanılacak egzersizler, evlerinde kendi başına da yapabilecekleri egzersizler olmalıdır.

Parmak egzersizi olmadan vajinismus tedavisi

Kliniğimizde, daha önce belirtilen nedenlerden dolayı, parmak egzersizleri kullanmamaktayız. Tecrübeli cinsel terapistlerimiz tarafından, hastalarımızın rahatlıkla uygulayabileceği, kendilerine özel ve uygun tedavi yöntemleri tercih edilmektedir. Kolayca evde uygulayabilecekleri yöntemler belirlenir. Amaç hastaların tedavilerinden uzaklaşmadan, kısa sürede sonuca ulaşmaları olmalıdır.

Vajinismus tedavisinde başarı unsurları

Vajinismus tedavilerinde inanç, kararlılık ve azim son derece önemli başarı unsurlarıdır. Parmak egzersizleri olmazsa olmaz asla değildir. Güncel tedavi yöntemleri ile parmak egzersizi olmadan da bu hastalık aşılabilir. Terapistinizin verdiği egzersizleri yapamamış olmanız sizi yıldırmasın, tedavinizden soğutmasın.

Önemli olan bu hastalığı yenme kararlılığınızdır. Modern ve bilimsel tedavi yöntemleri ile kısa sürede kalıcı sonuca ulaşmanız mümkündür. Çünkü vajinismus, bireye özgü tedavi yöntemleri ile kısa sürede tedavi edilebilen bir cinsel sorundur.

İLETİŞİM FORMU
Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Merkezimiz HakkındaVajinismus TedavisiErtelemeyin, Özğürleşin!
0530 763 34 00
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.