Vajinismus TedavisiHERA VAJİNİSMUSMENÜ
Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavi Sonrası Tekrarlar mı?

Vajinismus Tedavi Sonrası Tekrarlar mı?

Vajinismus Tekrarlar mı?

Vajinismus sorunu tam olarak çözülmezse cinsel birleşme yaşansa bile ağrıya sebep olabilir. Bu yüzden tedavi tam olarak yapılmalıdır. Ayrıca tam olarak çözümlenmemiş hastalarda vajinismus sorunu tekrar edebilir. Bunun haricinde sorunun nüks etmesi (tekrarlaması) son derece nadirdir.

Doğum sonrasında yaşananlar da vajinismusa neden olabilir. Zor ve travmatik doğumlar, zor jinekolojik muayeneler, kürtaj gibi jinekolojik müdahaleler sonrasında vajinismus sorunu ortaya çıkabilir. Daha önceden sorun olmadığı halde sonradan bu tür bir sorunun ortaya çıkması “sekonder vajinismus” (ikincil vajinismus) olarak bilinir.

İstemsiz vajinal kasılmadan ötürü hiçbir şekilde ilişkiye girememiş, halen bakire olan kadınlardaki sorunlar “primer vajinismus” (birincil vajinismus) olarak bilinir. Vajinismus tedavilerinde dünyada en sık olarak kullanılan yöntemler sistematik duyarsızlaştırma tekniğine dayalı ‘Bilişsel-Davranşsal Cinsel Terapi’lerdir.

Vajinismus tedavisi için bilimsel yöntemler tekrar etme riskini de sıfırlar…

Vajinismus tedavisinde doğru tedavi yöntemi uygulanırsa problemin daha sonradan tekrar etme (nüks etme) olasılığı yok denecek kadar azdır. Çünkü cinsel terapiler sırasında verilen uygulamalar “bir kişiye bisiklet sürmeyi veya araba kullanmayı öğretmek gibi” dir. Unutmak mümkün olmaz.

Uyguladığımız Metodlar

En sık olarak uyguladığımız terapiler arasında Bilişsel-Davranışsal yaklaşımlar bulunmaktadır. Bilişsel yaklaşım cinsellik ile ilgili yeni bir bakış açısı kazandırmayı hedefler, doğru bilgiler verir, yanlış ve abartılı düşüncelerin zihinden çıkması için çalışır.

Davranışsal cinsel terapiler ise adı üstünde bir takım egzersizlerle zihne “uygulatarak” öğretme metodudur. Aynı bir öğrencinin deney yaparak öğrenmesi gibi uygulamalar ile farkındalık kazandırmayı amaçlar.

Uygun hastalar üzerinde yapılan hipnoz tedavileri ile de tedaviler kolaylaştırılmakta, tedavi süreci kısaltılmaktadır. Uyguladığımız vajinismus tedavilerinde güven, inanç ve sabır son derece önemli faktörler arasındadır.

İLETİŞİM FORMU
Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Merkezimiz HakkındaVajinismus TedavisiErtelemeyin, Özğürleşin!
0530 763 34 00
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.