Vajinismus TedavisiHERA VAJİNİSMUSMENÜ
Vajinismus

Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?

Vajinismus

Vajinismus cinsel ilişki sırasında kadının kendisini ve vajina kaslarını kasması neticesinde cinsel ilişkinin gerçekleşememesi durumudur. Vajinismus, çoğu zaman yanlış bir şekilde “vajinusmus” olarak da yazılmaktadır. İngilizcesi ise “vaginismus” olarak geçer.

Vajinismus hastalarında görülen cinsel ilişki sırasındaki kasılmalar, kontrol dışı yani refleks olarak gerçekleşmektedir. Buna bağlı olarak vajinal giriş adeta “etten bir duvar” gibi geçilmez bir hal alır. Vajinal kasılmalar bazen daha azdır ve penis içeriye hafif düzeyde girebilir bu durumda yarım ilişki gerçekleşebilir veya ilişki sırasında ağrı, acı gibi durumlar da ortaya çıkabilir. Korkuların çok fazla durumlarda ise kişi eşini kendisine hiç yaklaştırmamaktadır.

İstemsiz ve kontrol dışı kasılmalar hastalığın derecesi ile orantılı şekilde karın, kalça, sırt, hatta çene ve ayak parmaklarına kadar yaygın şekilde vücudun başka diğer kaslarında da izlenebilmektedir.

Bazı vajinismus hastalarında cinsel beraberlik yalnızca bir kez gerçekleşebilir, sonrasında ise korku iyice bilinçaltına yerleşmekte ve kişi eşini kendisine yaklaştırmayı dahi reddetmektedir. Pek çok çift daha önce böyle bir rahatsızlığın var olduğundan habersizdir, olay kendi başlarına geldiğinde ise araştırmalarıyla birlikte bu ismi ilk defa duyduklarını ifade etmektedirler. Başka bir tanıma göre ise vajinismus “tamamlanmamış evlilik” veya “tamamlanmamış birliktelik” olarak geçer. Bu sorunu yaşayan kişilerin jinekolojik muayene olma korkuları da vardır.

Vajinismus hastalarının pek çoğunda cinsel birleşme olmasa bile ilişki sırasında tatmin vardır. Sorun birleşmenin tam olarak sağlanamaması ve birleşme sırasında ortaya çıkan korkulardır. Çoğu vajinismus hastası böyle bir durumla karşılaştığı zaman internet yolu ile problemini araştırmaktadır. ‘’Vajinismus nedir?’’ sorusunun cevabı da bu araştırmalar sonucunda rahatlıkla ortaya çıkmaktadır.

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlarda pelvis kaslarında istemsiz bir kasılma ile birlikte cinsel ilişki gerçekleşemez. Pelvis kasları içerisinde en bilineni PC kasıdır (Pubokoksigeus). PC kası o kadar güçlü bir şekilde kasılır ki vajina içine hiçbir şekilde giriş mümkün olmamaktadır. Görüldüğü üzere cinsel ilişki sırasında koruma içgüdüsü ile kadının kendisini kasması birleşmenin gerçekleşememesine neden olur. Bu da ilişkide acı hissi demektir.

Cinsel ilişkiye girememe problemi olarak tarif edebileceğimiz vajinismus, ülkemizde kadınlarda en sık görülen cinsel işlev problemleri arasında yer almaktadır. Bu problemi yaşayan kadınlar, ‘’Vajinismus nedir? Vajinismus kimlerde görülür? Tedavisi mümkün müdür?’’ gibi pek çok soruyu kendilerine sormaktadırlar.

Vajinismus Nedir?

‘Vajinismus nedir’ diye soracak olursak; cinsel ilişki esnasında birleşme denendiği anda vajina kaslarının istemsiz kasılması yüzünden penis ve vajina birlikteliğinin gerçekleşememesi durumudur.

Vajinismus problemiyle karşı karşıya kalan pek çok kadın, eşiyle ön sevişme esnasında hiçbir problem yaşamadıklarını sadece birliktelik denendiğinde birleşmenin gerçekleşemediğini ifade ederler. Bu kadınların pek çoğu eşini çok sevmesine rağmen neden böyle bir problem yaşadığına anlam veremezler.

Bununla birlikte vajinismus problemini yaşayan kadınların bir kısmı da eşlerini kendilerine hiç yaklaştıramamakta, hatta ön sevişme esnasında bile paniğe kapılıp ağlama, bayılma krizleri geçirebilmektedirler.

Vajinismus problemini yaşayan kadınların bir kısmı yalnızca vajinayı kastığı için ilişkiyi gerçekleştiremezken, bir kısmı da vajinanın yanı sıra bacaklarını, belini, kalçalarını kasabilmekte hatta bacaklarını kapatarak eşini itebilmektedir. Vajinismus hastalarının bir kısmı problemlerinin farkındadır. Ancak büyük bir çoğunluğu kendi başlarına gelene kadar böyle bir problemin varlığından bile habersiz olduğunu ifade etmektedir.

Vajinismusu yaşayan kadınlar, vajinismus nedir? Tedavisi mümkün müdür? Şeklinde düşünerek araştırma yapmaya başlamakta bu hastalıktan kurtulma yollarını aramaktadırlar.

Vajinismus Bir Bilinçaltı Sorunudur!

Her vajinismus hastası, hastalığının nedenini kendisi belirler. Bu nedenle vajinismusu tek bir nedene bağlamak mümkün değildir. Her insanın bilinçaltında sakladığı, öğrenilmiş veya farkında olmadan kazandığı korkular mevcuttur. Vajinismus ta bu noktada kişiye özel sebeplerin bilinçaltına atılmasından kaynaklanır.

Çevreden edinilen yanlış ve eksik bilgiler, abartılı ilk gece hikayeleri, vajinismusu ortaya çıkaran etkenler arasındadır. İlişkiye girilmek üzereyken vajinada yer alan kaslar istemsiz olarak kendini koruma refleksiyle kasılır ve bu durum ilişkinin gerçekleşmesini engeller.
Bir çok vajinismus hastası, bu durumu vajinanın içinde duvar olduğu ya da kemiksi bir yapıyla vajinanın tıkalı olduğu şeklinde tanımlamalar yapar.

Vajinada bulunan pelvik kasların istemsiz kasılması durumu, eşler için anlaşılması güç olabilmektedir. Ama vajinismus hastaları vajinalarını kontrolsüz bir şekilde kasmaktadır ve bu ilişkinin gerçekleşmesini engeller.

Vajinismus hastaları, eşleriyle ön sevişmede veya duygusal bağlarında hiçbir sorun yoktur. Ön sevişme gerçekleşip birleşme olacağı sırada, bilinçaltı ve öğrenilen yanlış bilgiler devreye girer ve kasılma başlar. Vajinismus hastalarının bazı tipik tepkileri vardır. Bu tepkiler, ‘panik atak benzeri’ durumda kalp atışının hızlanması, nefes nefese kalma, korku ve heyecan sonrası kadın, kendini olabildiğince sıkar, kasar ve bu şekilde penisin içeriye girmesi mümkün olamaz. Bu durumla beraber bazen ağrı da olabilir, bazen ise yalnızca korku vardır. Sonrasında da ilişkinin devamını istemeyen kadın bacaklarını sıkıca kapatır ve eşini iterek reddeder, ilişkiyi sonlandırır.

Cinselliğe Karşı Olumsuz Düşünceler

‘Vajinismus hastalarında cinsellikle ilgili düşünceler nedir’ diye sorduğumuzda vajinismus problemi olan kadınlarda cinsellik, kızlık zarı ve vajinayla ilgili düşüncelerin hemen hepsi olumsuz olduğunu izlemekteyiz. Kadınlardaki bu olumsuz cinsel mesajlar – düşünceler çok çeşitlidir ve bu mesajlar vajinadaki kaslarının (özellikle de PC kasının) istemsiz (yani refleks) bir tepki ile kasılmalarını tetiklemektedir.

Vajinismus Tedavisi Mümkündür!

Cinsel işlev problemleri içinde en sık rastlanılan problemlerden biri olan vajinismusun tedavisi mümkündür. Hatta cinsel problemler içinde tedavi garantisi olan tek problem vajinismustur diyebiliriz.

Vajinismus hastalarının yapması gereken en önemli şey vajinismus tedavisine karar verip başlamadan önce ‘’Vajinismus nedir?’’ Konusunda detaylı bir araştırma yapmaları gerektiğidir. Unutulmamalıdır ki, yalnızca alanında uzman kişiler tarafından uygulanan tamamen bilimsel yöntemler vajinismus tedavisinde kesin sonuca ulaşmayı sağlayabilmektedir.

İLETİŞİM FORMU
Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Merkezimiz HakkındaVajinismus TedavisiErtelemeyin, Özğürleşin!
0530 763 34 00
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.