Vajinismus TedavisiHERA VAJİNİSMUSMENÜ
Vajinismus Blog

Vajinismus Eşlerinde Sertleşme Problemi

Vajinismus Eşlerinde Sertleşme Problemi

Vajinismus eşleri hastalığın seyri boyunca cinsel problemler yaşayabilirler. Vajinismus eşlerinde cinsel ilişkinin tam olarak yapılamamasına bağlı olarak ‘tepkisel’ sertleşme problemi (Erektil disfonksiyon),toplumsal deyiş ile ‘iktidarsızlık’ sorunu ortaya çıkabilmektedir. Erkek eşlerde daha önceden var olan veya eşindeki vajinismus rahatsızlığına bağlı olarak gelişen sertleşme problemlerinde de mutlaka cinsel tedavi gereklidir.

Erkeklerde sertleşme sorunu

Erkeklerdeki sertleşme sorunu halk arasında “iktidarsızlık” olarak bilinir. Yaşanılan aşırı stres, sigara–alkol kullanımları, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, depresyon, tiroid hastalıkları ve kullanılan bazı ilaçlar sertleşme sorununa yol açabilir.

Sertleşme sorunu yaşayan erkekler üroloji muayenesi için bir üroloğa başvurmalıdırlar. Vajinismus eşlerinin sertleşme problemi genellikle ikincildir, yani vajinismus soruna bağlı olarak ortaya çıkar ve genellikle ürolojik muayene ve tetkiklerde fiziksel bir problem saptanmaz. Vajinismus eşleri psikolojik olarak sertleşememe ya da erken boşalma sorununu zaman zaman yaşarlar. Bu sorunlar kadındaki cinsel probleme bağlı gelişen sorunlardır.

Bazen ise erkekteki cinsel sorun evlilikten önce de vardır (Birincil cinsel sorun).

Vajinismus çift hastalığıdır!

Vajinismus, kadınlar arasında ‘ilk gece korkusu’ olarak bilinen ancak zamanla kendiliğinden çözülmeyen bir hastalıktır. Psikolojik sebepler nedeniyle istemsizce kasılan pelvik taban kasları cinsel birleşmeyi imkansız kılar.

Evliliğin başlarında vajinismus eşlerinde genellikle sorun bulunmaz iken ilerleyen yılların etkisi ile erkeklerde cinsel isteksizlik, sertleşme ve boşalma problemleri baş gösterebilir. Bu nedenle, tüm cinsel problemlerde olduğu gibi, cinsel ilişkiye girememe veya ağrılı cinsel birleşme sorunların tamamında çiftin bütün olarak ele alınması önemlidir.

Vajinismus eşlerinde iktidarsızlık nasıl anlaşılır?

Vajinismus tedavisine başlanırken çiftler ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Özellikle evlenmeden önceki cinsel hayatları ile ilgili detaylı öykü alınmalıdır. Sertleşme probleminin;

  • Sürekli mi yoksa arada bir mi olduğu,
  • Evlenmeden önce var olup olmadığı,
  • Her hangi bir kronik hastalığın olup olmadığı (Hipertansiyon, şeker, nörolojik hastalıklar vb),
  • Her hangi bir ilaç kullanılıp kullanılmadığı,
  • Sertleşmeyi sağlayıcı ilaçlara karşı nasıl bir cevap oluştuğu sorgulanmaktadır.

Ayrıca, eşlik eden farklı cinsel problemlerln varlığı da önemlidir.

Bazen de eşteki kasılmaya bağlı olarak peniste erken sertlik kaybı da yaşanabilir. Erkek eşler bu durumu “tam birleşme olacakken yumuşuyorum” şeklinde özetlerler. Bu durum aslında tam bir sertleşme sorunu (iktidarsızlık) değil, gelişen ikincil bir cinsel problemdir.

Vajinismus hastalığında erkek eşlerin cinsel problemleri ile detaylıca ilgilenilmeli ve gereken destek eş zamanlı verilmelidir. Aksi taktirde kadının tedavisi tamamlanınca, cinsel birleşme yine sağlanamayabilir. Bazen vajinismus erkeklerine uygulanan cinsel tedaviler kadınlarınkinden daha uzun sürebilmektedir.

Vajinismus eşlerinde sertleşme sorunu nasıl çözülür?

Vajinismus eşlerinde iktidarsızlık sorunu cinsel terapiler ve bazı durumlarda ilaç tedavileri ile çözülmektedir. Genellikle erkek eşlere verilen birtakım egzersizler tedavide başarıyı sağlar. Bazı durumlarda özellikle eşlik eden kronik bir hastalık varsa, ilaç tedavileri daha hızla çözüme ulaştırır.

Hormonal değerler de önemlidir. Sertleşmeyi arttırıcı ilaçların etkinlik sağlayabilmesi için kan testosteron düzeyi normal olmalıdır. Testosteronu düşük erkeklerde önce testosteron desteği, ardından sertleşmeyi sağlayan tabletlerin reçete edilmesi en doğru yaklaşımdır.

Vajinismusta sertleşme problemi ve cinsel terapi

Vajinismus hastalarında görülen ve sonradan ortaya çıkan sertleşememe veya cinsel ilişki sırasında sertliği sürdürememe problemleri durumlarında, erkeklere de cinsel terapi verilmesi şarttır.

Kliniğimizde verilen cinsel terapilerin çoğunluğu bir takım egzersizlerden oluşmaktadır. Vajinismus tedavisi sürecinde cinsel ilişki yasağı bulunmaktadır. Tedavi boyunca hem kadının kaygılarından uzaklaşıp pelvik taban kaslarını yönetmesi, hem de erkeğin performansını artırıp sertliğini koruyabilmesi amaçlanmaktadır.

Tedavinin son günü ilişki öncesi birtakım ipuçları çift ile paylaşılmaktadır. Erkek eşlere verilen ilaç desteği de ilişkideki başarıyı arttırmaktadır.

Vajinismus hastalığında sorun çift problemi olarak kabul edilmelidir. Her iki tarafın alması gereken tedavi birlikte yürütüldüğünde kalıcı başarı elde edilmektedir.

İLETİŞİM FORMU
Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Merkezimiz HakkındaVajinismus TedavisiErtelemeyin, Özğürleşin!
0530 763 34 00
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.