Vajinismus TedavisiHERA VAJİNİSMUSMENÜ
Vajinismus Blog

Vajinismus Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vajinismus Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vajinismus Hakkında

‘’Vajinismus nedir?’’ Sorusuna verilebilecek çok çeşitli cevaplar olmasının yanında en genel anlamda vajinismusu, ilişki esnasında kadının kontrolsüz bir şekilde istemeden kasılarak cinsel ilişkiye izin verememesi durumu olarak tanımlayabiliriz.

Kendisini daha çok cinsel ilişki sırasında gösteren vajinismus problemi cinsel ilişki dışında da kadınların hayatında olumsuz etkiler yaratmaktadır. En temel problemleri cinsel birlikteliği gerçekleştiremeyen vajinismus hastalarının pek çoğu jinekolojik herhangi bir müdahaleye de izin verememektedir.

Vajinismus ne demek?

Vajinismus nedirVajinismus ne demek sorularına bu konudaki uzmanlar tarafından pek çok değişik cevap verilebilmektedir. Vajinismus, bir tür kaygı bozukluğu olarak, erteleme – kaçınma hastalığı olarak, cinsel ilişkiye girme korkusu, cinsel ilişkide istemsiz olarak kasılma sorunu olarak da tanımlanabilmektedir.

Vajinismus hastalarının pek çoğunda vajinismus belirtileri birbirine benzemesinin yanı sıra bazı hastalarda problem daha ileri ve aşırı düzeyde görülebilmektedir. Vajinismusun en sık görülen belirtisi cinsel ilişkiye girememek veya zor ve acılı bir şekilde ilişkiyi gerçekleştirmektir. Bununla birlikte vajinismusun görülebilmesi olası olan diğer belirtilerini de özetle şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Jinekolojik muayene, vajinal ultrasona girme ve smear testi yaptırma gibi her türlü jinekolojik müdahaleden kaçınma,
  • Cinsel ilişkiyi yarım gerçekleştirebilmek,
  • Vajina içerisine tampon ve fitil gibi herhangi bir yabancı cisim yerleştirememe,
  • İlişki esnasında bacaklarını kapatmak, eşini itmek,
  • İlişki denendiği esnada ağlamak, bayılmak, sinir krizleri geçirmek,
  • Cinsellikle ilgili her türlü konudan uzak durmak ve hatta bazen tiksinmek.

Bu tarz belirtiler her vajinismus hastasında görülmese bile temel olarak vajinismus hastalarında görülen belirtiler arasında yer almaktadır. En temel ve hastalarda ortak olan belirti ise ilişkinin tam olarak gerçekleşememesi durumudur.

Vajinismus sorunu yaşayan veya yaşadığından şüphelenen kadınların vajinismus nedir sorusuna yanıt alabilmesi için öncelikle bu konuda uzman bir merkeze başvurarak bilgi alması ve deneyimli bir jinekolog tarafından muayene edilmesi son derece önemlidir. Vajinismus tedavisine başlamadan önce vajinismusun teşhisi ve tedavisi için problemin kaynağını ve düzeyini öğrenmek açısından jinekolojik değerlendirme şarttır.

Vajinismus, vajinada yer alan vajen kaslarının refleksif (otomatik) bir şekilde kasılması yüzünden penisin vajina içerisine girememesi, yani cinsel birleşmenin gerçekleşememesi problemidir.

Vajinismus problemi yaşayan kişiler ilişkiye girememelerinin yanı sıra muayene olmak, vajinal ultrasona girmek, smear testi yaptırmak gibi her türlü müdahaleden de kaçınmakta ve izin vermemektedirler. Aslında vajina içerisine her türlü yabancı cisim alınması ile ilgili sorun bulunmaktadır.

Vajinismus, pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Bu nedenler içinde en sık rastlanılanı çocukluk veya ergenlik döneminde öğrenilmiş cinsellikle ilgili yanlış mesajlar ve olumsuz hikâyelerdir. Bununla birlikte baskıcı bir aile ortamında, cinselliğin konuşulmasının bile yasak olduğu bir ortamda büyümek de vajinismus neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra çocukluk döneminde yaşanılan cinsel taciz, tecavüz gibi travmalar sonrasında da vajinismus hastalığının kendisini göstermesi mümkündür.

Vajinismus bir çift problemidir!

Vajinismus her ne kadar kadının kasılmalarından kaynaklı bir cinsel işlev problemi olarak görünse de öncelikle bir ‘çift problemi’ olduğu kabul edilmelidir. Çünkü kadında yer alan bu problem, çözülmediği takdirde zamanla erkek eşlerde de birtakım cinsel problemleri beraberinde getirebilmektedir. Bunun yanı sıra ertelendikçe problem büyümekte, çiftleri boşanma sürecine kadar götürebilmektedir. Zamanla vajinismus, bir cinsel problemden çıkıp evlilik problemine dönüşebilmektedir.

Bu sebepler yüzünden vajinismus tedavisi için eşlerin desteği son derece önemli bir yer tutmaktadır. Problemi umursamamaları, zaman içinde geçeceğini düşünmeleri, kimsenin bu konuda kendilerine yardımcı olamayacağını düşünmeleri son derece yanlış davranışlardır.

Vajinismus hastaları tedaviden çekinse bile erkek eşlerin, hastaları teşvik etmeleri tedaviye başlamada ve tedavi sürecinde son derece önemli bir yere sahiptir.

Unutulmamalıdır ki, vajinismus sadece kadının değil, eşlerin her ikisinin de problemidir. Bu yüzden eş desteği tedavide son derece önemlidir. Eşlerin desteğiyle hastaların tedaviye inancı artmakta ve tedavide başarı oranları da yükselmektedir.

Vajinismus sorunundan kurtulmak için gereken önemli unsurlardan biri de öncelikle bu sorunu kabullenmek, daha sonrasında da tedavi olmak amacıyla vajinismus tedavisi merkezi araştırmak ve doğru bir merkezde tedaviye başlamaktır.

İLETİŞİM FORMU
Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Merkezimiz HakkındaVajinismus TedavisiErtelemeyin, Özğürleşin!
0530 763 34 00
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.