Vajinismus TedavisiHERA VAJİNİSMUSMENÜ
Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi Nasıldır?

Vajinismus Tedavisi Nasıldır?

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus çiftlerininin başından geçenler genellikle şu şekilde olmaktadır. Cinsel ilişkiyi her denemelerinde gerçekleştiremezler ve artık kendilerinde bir problem olduğunu fark ederek bu konuda araştırma içine girerler.

Yaptıkları küçük bir araştırma sonrasında problemlerinin “vajinismus” olduğunu fark etmeye başlarlar. Daha sonrasında vajinismus tedavisi konusunda neler yapılabileceklerini araştırırlar. Tabi, bunu kabullenmeleri bazen yılları alır. Vajinismus tedavisinin nasıl olduğu, tedavilerde neler uygulandığı ise hep bir merak konusudur.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi konusunda en çok sorulan ve merak edilen konular arasında ‘’Vajinismus tedavisi mümkün müdür? Vajinismus tedavisi nasıldır? Tedavi yöntemleri nelerdir?’’ gibi sorular yer almaktadır.

Vajinismus tedavisi için günümüzde uygulanan pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en sık uygulanan ve kesin çözüm sonucu veren yöntem bilişsel-davranışsal terapi yöntemlerini içeren tedavilerdir.

Vajinismusun tedavisi var mıdır?

Günümüzde uygulanan kısa süreli basit yöntemlerle vajinismusun tedavisi mümkündür. Önemli olan bunu biran önce hastalık olarak kabul edip, çözüm aramaktır.

Vajinismus problemi gün geçtikçe büyüyen, tedavi edilmediği takdirde ilişkilere, ailelere zarar veren bir cinsel problemdir. Bu hastalığın daha fazla ertelenmesi veya kendi kendine geçeceğinin beklenmesi, çiftlere sadece zarar vermeye neden olacaktır. Bununla birlikte, vajinismus en çok bir tür erteleme problemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Vajinismusun ertelenmesi ise bu problemi yaşayan kadınların yalnızca korkularını büyütecek ve psikolojik anlamda yoracaktır.

Vajinismus tedavisi için merkez seçimi

Günümüzde cinsel problemler konusunda çalışan pek çok merkez, vajinismus tedavisi konusunda hizmet vermektedir. Çiftlerin yapması gereken ilk ve en önemli şey, vajinismusun bir hastalık olduğunu kabullenmek ve tedavisi için çözüm yolları aramak olacaktır. İkinci olarak ise vajinismus tedavisi konusunda çalışan merkezler ile ilgili detaylı bir araştırma yapmak ve doğru merkezlerde tedaviye başlamak olacaktır.

Vajinismus tedavisi konusunda çalışan merkezleri araştırırken tedaviyi yapan kişinin alanında uzmanlığı ve deneyimi son derece önemlidir. Bunun yanında uygulanan tedavinin bilimselliği de tedavinin başarıyla sonuçlanması açısından önemli bir yer tutmaktadır.

Vajinismus tedavisi kesin çözüm müdür?

Unutulmamalıdır ki; vajinismus, kesin tedavisi mümkün olan bir cinsel sorundur. Kesin şekilde başarıyla çözümlenen bir problemdir. Tedavi sonrası genellikle tekrarlamaz. Çiftlerin bu problemlerini ertelemeden bu konuda bir uzman tarafından acilen destek almaları son derece önemlidir.

Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

Vajinismus tedavisinde dünyada en çok uygulanan yöntemler sistematik duyarsızlaştırma tekniği ile yapılan bilişsel-davranışsal cinsel terapi yöntemleridir. Araştırmalar, vajinismusta cinsel terapinin kesin ve kalıcı çözüm sağladığını göstermiştir. Ayrıca, vajinismus, cinsel terapiye en hızlı yanıt veren cinsel işlev bozukluğudur.

Vajinismus egzersizleri

Cinsel terapide amaç, bir cinsel korku olan sorunla adım adım yüzleşerek problemi yenmektir. Öncelikle cinsellikte doğru bilinen yanlışlar ve eksik bilgiler, yeni ve doğru bilgilerle düzeltilir. İlişkiye ait korkular, aslında bu yanlış ve eksik bilgilerden kaynaklıdır.

Kulaktan duyma, abartılı cinsel bilgiler sonucunda hasta ilişkiden korkup çekiniyor ve istemeden de olsa bazı fiziksel tepkiler veriyordur. İşte bu, ilişki sırasında ortaya çıkan fiziksel tepkilerin ortadan kaldırılması için bir takım egzersizler uygulanır. Vajinismus tedavisinde bu amaçla kullanılan birçok egzersiz vardır. Egzersizler, hastaların yorulmadan kolayca yapabileceği türden olmalıdır. Kliniğimizde parmak egzersizleri kullanılmadan, hastanın ihtiyacına göre diğer yöntemler tercih edilmektedir.

Vajinismus tedavisinde, terapi kişiye özel olmalı ve ihtiyacı doğrultusunda plan çizilmelidir. Standart bir tedavi tüm hastalara uygulanamaz. Bu konuda deneyimli uzmanlar bilirler ki; her hastanın endişe duyduğu, çekindiği konular farklıdır.

Vajinismus derecesine bağlı olarak kimi hasta bacağını hiç açamazken, kimi hasta zorlanarakta olsa ilişkiyi gerçekleşetirebilmektedir. Bundan dolayı uygulanacak olan cinsel terapi mutlaka bireyselleştirilmelidir. Hastanın görsel jinekolojik muayene sonrası tedavi algoritması belirlenerek, vajinismus hastalığı kısa sürede kesin olarak tedavi edilebilmektedir.

Evde vajinismus tedavisi kendi başına yapılır mı?

Vajinismus, kendi başına evde tedavi olacak bir hastalık değildir. Başarısız geçen her cinsel ilişki deneyimi çiftler arasında tartışmalara sebep olup, aldatma, şiddet ve boşanmalara kadar gidebilen evlilik sorunlarına yol açabilir. Diğer bir yandan, vajinismusun kendiliğinden düzelmesini beklemek de gerçek dışıdır. Beklemekle geçen her bir dakika zaman kaybından başka bir şey değildir.

Vajinismus tedavisinde alternatif yöntemler

Vajinismus tedavisinde alternatif bir yöntem olmayıp, kesin tedavisi bilişsel-davranışsal seksüel terapilerdir. Ancak, cinsel terapiyi destekleyici ve tamamlayıcı diğer yöntemler tedaviye eklenebilir.

Bunlar arasında; hipnoterapi, nöral terapi, vajinal botoks uygulamaları ve akupunktur da vardır. Tüm bu yöntemlerin hiç birisi vajinismus tedavisinde tek başına kullanılmaz. Mutlaka cinsel terapi uygulanmalı, ihtiyaç duyulduğu durumlarda diğer yöntemlerden de yardım alınmalıdır.

İLETİŞİM FORMU
Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Merkezimiz HakkındaVajinismus TedavisiErtelemeyin, Özğürleşin!
0530 763 34 00
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.