Vajinismus TedavisiHERA VAJİNİSMUSMENÜ
Vajinismus

Vajinismus Belirtileri Neler?

Vajinismus Belirtileri Neler?

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus değişik şekilde belirtilerle kendisini gösterebilir. Vajinismus belirtileri arasında en fazla cinsel ilişkiden korkma, cinsel ilişkiye girememe, ilişki sırasında kasılma veya zor-ağrılı şekilde ilişkiye girme belirtileri yer almaktadır.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus hastalarımızın çoğu yalnızca cinsel ilişki sırasında değil, genital alan ile ilgili her türlü müdahalede sorun yaşamaktadırlar ki bu da son derece normal bir durumdur.

Vajinismus belirtileri arasında:

  • Cinsel ilişkiye girememe,
  • Zor ve acılı bir şekilde cinsel birleşmeye izin verme,
  • Zorlanarak ve yalnızca belirli pozisyonlarda ilişkiye girebilme,
  • Cinsel birleşmede penisin ancak bir kısmının içeriye girebilmesi,
  • Jinekolojik muayenelerden korkma,
  • Vajinal ultrasona girememe, smear testi yaptıramama,
  • Genital alana bakamama, dokunamama,
  • Vajina içerisine fitil, tampon yerleştirememe,
  • Vajina içerisine parmak sokamama gibi durumlar bulunmaktadır.

Vajinismus hastalarının pek çoğu eşleri ve toplum tarafından anlaşılamamakta; hatta küçümsenmektedir. Bu nedenle bu sorunu yaşayanlar problemlerini kimseyle paylaşamamaktadırlar. Ancak tıp eğitimi almış olan hekim arkadaşların en azından daha anlayışlı, duyarlı olmaları gereklidir.

Çünkü hiç kimse kendi hastalığını kendisi seçmez, isteyerek vajinismus olmaz. Sizin muayene sırasında verdiğiniz tepkilerin çoğu cinsel ilişki sırasında da ortaya çıkan “refleksif” savunma hareketleridir. Bu durumda hekiminizin sizi anlayışla karşılaması ve tedavi için cesaretlendirmesi gereklidir.

Jinekolojik değerlendirme sırasında sorun yaşayan kadınların bir dahaki tedavi için cesaretlerini toparlayabilmeleri bazen aylar, hatta yıllar alabilir.

İlişkinin tam olarak değil, yarım olarak gerçekleşmesi, ilişki sırasında acı hissi veya cinsel ilişkinin yalnızca belli pozisyonlarda olabilmesi vajinismus belirtileri arasındadır. Vajinismus hastalarımızın büyük bir kısmının ağrı eşiği düşüktür, yani aynı sizin dediğiniz gibi canları biraz tatlıdır.

Tedavi için destek almanızı öneririm. Vajinismus tedavisi sonrası genel olarak korkularınız da azalacaktır. Vajinismus tedavisine karar vermek ve tedavi için müessesemize başvurmak ilk ve en önemli adımınız olacaktır.

İLETİŞİM FORMU
Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Merkezimiz HakkındaVajinismus TedavisiErtelemeyin, Özğürleşin!
0530 763 34 00
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.