Vajinismus TedavisiHERA VAJİNİSMUSMENÜ
Vajinismus Blog

Vajinismus Tedavisi Amacıyla Kızlık Zarının Alınması

Vajinismus Tedavisi Amacıyla Kızlık Zarının Alınması

Vajinismus Tedavisinde Kızlık Zarının Alınması

Kızlık zarı vajinanın hemen girişinde bulunan, kenarları saran yuvarlak bir cilt katlantısıdır. Değişik şekilleri mevcuttur. En sık görülen türü yuvarlak (halka) tipidir. Kızlık zarı, ortasındaki delikten dolayı adet kanamasının dışarıya çıkmasına izin verir.

Kızlık zarı normalden kalın, sert veya yüksek kenarlı ise cinsel ilişkiye engel bir hal ortaya çıkabilir. Bu durumda kızlık zarı çıkarılabilir. Kızlık zarının ameliyatla alınmasına “himenektomi” adı verilir.

Bazı durumlarda ise kızlık zarı yüksek kenarlı olmasına rağmen, ince yapıdaysa çıkartma işlemi yapılmadan, yalnızca bir kesi ile vajina girişi rahatlatılabilir. Buna da kızlık zarının kesilmesi yani “himenotomi” işlemi adı verilir. Kızlık zarı ile ilgili problemler oldukça nadir görülür.

Yapılan kızlık zarı ameliyatlarının çoğu gereksizdir!

Hiçbir anatomik problem olmaksızın kızlık zarının çıkartılmasının da bir önemi yoktur. Sorun bilinçaltında yattığı için çözümü vajina veya kızlık zarında aramamak gereklidir. Ancak ve ancak kızlık zarında sorun olan hastalarda kızlık zarı cerrahi olarak çıkartılabilir, bu da kendi çalışmalarımıza göre her 20 vajinismus hastasının birisi için gereklidir. Maalesef cinsel sorun yaşayan vajinismus hastalarının pek çoğunun kızlık zarları gittikleri jinekolog hekimler tarafından gerek

hymen darlığı” yani kızlık zarının normalden yüksek kenarlı olması durumunda cerrahi işlemle sonuç almak kolaylaşmakla birlikte gereksiz yere yapılan kızlık zarı ameliyatlarının sonucu hüsranla bitmektedir.

Bu arada Ankara’ya tedavi için gelmeyi düşünen hastalarımızın konaklamaları konusunda da yardımcı olmaktayız. Bunun için, geldiğinizde asistanlarımız size yardımcı olacaklardır. Anlaşmalı otel veya misafirhanelerle temas kurarak uygun koşul ve ücretlendirmelerle konaklama desteği de sağlamaktayız.

Kızlık zarı vajinanın 2-3 cm içerisinde, kenarlarda bulunan ve 1-2 mm inceliğindeki mukozal bir zardan oluşmaktadır. kızlık zarına yapılan girişimler yani kızlık zarının alınması, ameliyatla çıkartılması (himenektomi),kızlık zarının kesilmesi (himenotomi) işlemleri yarar sağlamaz. Yalnızca kızlık zarı ile ilgili aVajinismus tedavisi amacıyla, kızlık zarında hiç bir sorun olmadığı halde natomik, yani doğuştan gelen yapısal sorunlar varsa bu tür cerrahi işlemlere gerek kalabilir.

Vajinismus cinsel ilişki sırasında ağrı, korku gibi nedenlerle penisin vajina içine girememesi durumudur. Ön sevişmede haz ve rahatlık olmasına rağmen cinsel birleşme gerçekleşemez veya yarım olarak gerçekleşir. Bazen ilişkiler kasılmaların şiddetine bağlı olarak ağrılı ve acılı olmaktadır.

Vajinismus sorununun temelinde, bilinçaltında yatan “cinsel birleşme veya penise ait korkular” vardır. Sorunun temel kaynağı beyin yani bilinçaltıdır. Bu nedenle vajinismus tedavisi amacıyla vajina içerisine uyuşturucu krem, jel, fitil kullanımı işe yaramaz. Epidural anestezi altında o bölgenin sinir uçlarını yakmanın da hiçbir anlamı yoktur.

Aslını söylemek gerekirse ilk defa sizden böyle bir tedavi yöntemini duymuş oldum. Bilimsel vajinismus tedavi yöntemlerinden haberdar olmayan pek çok hekim maalesef bu tür yanlış yollara başvurabiliyorlar. Konuyu pek çok kişi ile paylaşamayan hastaların pek çoğu da bu tür yanlış yöntemlere başvurarak sonuçta hüsrana uğramaktadırlar. Vajinismus sorununuzdan kalıcı bir şekilde kurtulmak için size modern ve bilindik cinsel terapi yöntemlerinden ayrılmamanızı öneririm.

Pek çok vajinismus hastamız cinsel ilişkiye girememe sorunlarının kızlık zarı yapısından veya vajinanın darlığından kaynaklandığını zanneder. Eğer ki gittikleri jinekolog tarafından bu düşünceleri desteklenirse de kızlık zarını aldırma veya vajina genişletme ameliyatlarına dahi gidebilmektedirler. Ancak bu ameliyatların çoğu gereksiz yere yapılmakta olup; sorunu çözmez, aksine umutsuzlukları daha da arttırır.

Vajinismusta yalnızca kızlık zarının çıkartılması da tedavi sağlamaz.. Pek çok jinekolog hekim tarafından yapılan kızlık zarının ameliyatla çıkartılması işlemi de aynı nedenlerle ÇOĞUNLUKLA gereksizdir. Maalesef bu yöntemi de pek çok jinekolog cinsel ilişkiye giremeyen her hastasına yapabilmektedir.

Kızlık zarı ameliyatları nelerdir?

Kızlık zarında yalnız ve yalnız anatomik bir problem olan kadınlarda kızlık zarı çıkartılması operasyonu “himenektomi”, — Kızlık zarına çentik atılarak girişin genişletilmesi işlemleri “himenotomi” olarak bilinir. Vajinismus veya cinsel ilişkide sorunu olan çiftlerde kızlık zarı ameliyatları, yalnızca kızlık zarı ile ilgili anatomik bir engel varsa yapılmalıdır. Bunun için cinsel ilişkiye girememe sorunu yaşayan her hastanın öncelikle bir jinekolog tarafından jinekolojik muayeneden geçirilmesi şartı vardır. Yanlış konulan teşhisler sonucunda yapılan kızlık zarı ameliyatları ile vajinismus tedavileri de zorlaşmaktadır.

İLETİŞİM FORMU
Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Merkezimiz HakkındaVajinismus TedavisiErtelemeyin, Özğürleşin!
0530 763 34 00
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.