Vajinismus TedavisiHERA VAJİNİSMUSMENÜ
Vajinismus

Vajinismus Hastalığı

Vajinismus Hastalığı

Vajinismus nedir” tarifi – tanımı nasıldır gibi vajinismus hastalığı hakkında konu başlıklarını bu bölümde bulabileceksiniz.

Vajinismus sorununun İngilizcesi vaginismus veya vaginism olarak geçer. Ülkemizde yanlış da olsa ‘vajinusmus’ şeklinde (iki u harfi ile) yanlış olarak yazılabilmektedir.

Vajinismus, cinsel ilişki sırasında vajina ve leğen kemikleri içerisinde yer alan kasların (Pelvik taban kasların) istemsiz kasılması neticesinde cinsel ilişkinin tamamlanamaması sorunudur.

Vajinismus sorununu yaşayan hastaların çoğunluğunda ilişki sırasında gerçekten duyulan bir acıdan çok, acı duyma korkusu vardır.

Çoğu hasta aylarca, yıllarca devam evliliklerine rağmen tam bir ilişki yaşayamadıkları için hala bakiredirler. Bazıları ise yaşadıkları bir veya birkaç zorlu – ağrılı ilişki sonrasında eşleri ile bir daha ilişkiyi başaramaz hale gelmişlerdir.

Vajinismus Nedir?

Hastalarının pek çoğu cinsel organlarını tanımaz. Vajinismus hastaları için bacak açma sorununu bir kenara bırakın, genital alana dokunmak, hatta bakmak bile sıkıntılı bir iştir.

Orası ‘korunması gereken özel bir alan, sanki vücudun dışında kutsal bir bölgedir’. Hastalar ilerleyen yaşlarına rağmen kendi cinsel organlarını, vücutlarını tanımazlar. Çoğu merak edip kendi cinsel organlarını ayna ile bir kez olsun bile incelememişlerdir.

İleri düzey hastalar eşlerinin yanlarında çıplak olarak kalmada, eşlerinin cinsel organlarına dokunmada dahi sorun yaşamaktadırlar. Bu tür hastalarda cinsellik ile kişilerin tanıştırılması, kendi ve eşlerinin cinsel organlarını tanıması vajinismus tedavisi için ilk ve en önemli aşamadır.

Vajinismus Hastalığı Nedir?

Ön sevişme genel olarak haz dolu olmasına rağmen birleşme anı geldiğinde kadın kendisini korku ile istemsiz şekilde kasar. En büyük korku ilişkide ‘canının acıma’ korkusudur. Bunu yırtılıp parçalanacağı düşünceleri, aşırı kanama ve ilişki sırasında kilitlenip kalma gibi korkular izler. Temel neden ise daha önceden duyulan ilk gece hikayeleri ve çocukluktan itibaren çevre tarafından verilen cinsellikle ilgili mesajlardır.

Cinsel ilişkinin yarım olması da belirtilerdendir. Çiftlerin bir kısmında zar zor bir şekilde penisin uç kısmı vajinaya girebilmektedir. İlişkinin tam olarak olamaması veya her cinsel pozisyonda gerçekleşememesi de vajinismus belirtileri arasındadır. Kasılmaya bağlı tam bir birleşme gerçekleşememektedir.

Vajinam Duvar Gibi

Pelvik taban kasları içinde en çok bilinenleri pubokoksigeus kası (PC kası),iskiokavernosus kası, levator kası, transversus perine kasları ve bulbospongios kasıdır. Normalde çoğu pelvis kası istemli (yani kişinin kontrolünde) çalışır; ancak beyinden gelen uyarılar sonucunda, tam birleşme anı geldiğinde bu kaslar kontrolden tamamen çıkar ve vajina girişi imkansız olacak şekilde kapanır.

Pelvik kaslar o kadar güçlüdür ki içeriye penis haricinde de parmak, fitil gibi hiçbir objenin girmesi imkansız hale gelmiştir.

Vajinismus hastaları tarafından bu durum ‘vajinam adeta duvar gibi, sanki orada bir duvar örülü, sanki orada bir kemik var, sanki vajinam tamamen kapalı’ gibi şekillerde yorumlanmaktadır. Gerçekten de ileri boyuttaki kas kasılması geçişe asla izin vermez.

İlişki sırasında panik atak benzeri bir durum ortaya çıkar. İlişkide ön sevişmedeki haz alma ve vajinal ıslanma, birleşmede sırasında kendisini korku ve paniğe bırakır. Cinsel birleşmede panik atağa benzer şekilde korku ile sık sık nefes alıp verme, kalp çarpıntısı, ürperti, genel olarak kasılma ortaya çıkar. Bacaklar aniden kapanmakta, kalça yana veya geriye çekilmekte ve son olarak eş elle itilerek ilişki sonlandırılmaktadır.

Her ilişki denemesi hüsranla sonuçlanmakta, zamanla umutsuzluklar da artmakta, genel anlamda depresif, mutsuz ve gergin bir ruh hali ortaya çıkmaktadır.

Vajinismus Bir Erteleme Kaçınma Hastalığıdır!

Vajinismus, bir erteleme kaçınma hastalığı olarak da tariflenir. Problemi yaşayanlar bu sorunlarını aylarca, hatta yıllarca görmezden gelebilmektedir. Taşınma, ev alma, araba alma, iş güçlerin yoğunluğu gibi sürekli tekrar eden bahaneler birbirini kovalamaktadır.

Devamlı olarak ertelenen, ihmal edilen, görmezden gelinen bu sorun zamanla evlilik problemine dönüşebilmektedir. Bazen çocuk istemi, bazen de evlilikte büyüyen sorunlar, tartışmaların artması hekime getiren en büyük nedenlerdir.

Son yıllardaki en güncel tarife göre vajinismus; kadının kendi arzusuna rağmen vajina içerisine ilişki sırasında penis, veya ilişki haricinde de parmak, tampon, fitil gibi yabancı bir objeyi alamaması olarak tarif edilmektedir.

İLETİŞİM FORMU
Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Merkezimiz HakkındaVajinismus TedavisiErtelemeyin, Özğürleşin!
0530 763 34 00
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.