Vajinismus TedavisiHERA VAJİNİSMUSMENÜ
Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Sorununu Kendi Başıma Yenebilir Miyim?

Vajinismus Sorununu Kendi Başıma Yenebilir Miyim?

Cinsel ilişkiye giremeyen veya bu konuda zorlanan çiftler, genellikle şikayetlerini araştırdıklarında vajinismus olduklarını düşünürler. Kendi çabalarıyla neler yapabileceklerini araştırırken, bu konuda maalesef kimseden yardım talep edemezler. Hatta çoğu çift, durumlarını ailelerinden saklama yoluna girer. Akıllarına ilk gelen soru da şudur; “vajinismus sorununu acaba kendi başımıza yenebilir miyiz?

Vajinismus, kendiliğinden geçen veya evde yapılan egzersizlerle aşılan bir hastalık değildir. Çünkü vajinismusta cinsel ilişkiye dair endişe ve korkuların sebep olduğu fiziksel tepkiler vardır. Çok sık ilişki denemesi veya kendi başına yapılan ezbere egzersizlerle bu endişe ve korkuların giderilmesi mümkün değildir. Aksine, her deneme veya egzersiz hayal kırıklığına sebep olabilir.

Tedavi sürecine destek olması açısından hastaların evde kendi başlarına yapabilecekleri bir takım egzersizler mevcuttur. Ancak, bu egzersizleri mutlaka profesyonel bir terapist veya hekim önermelidir.

Vajinismus Tanısı

Vajinismus kesin tanısı, alınan öykü ve görsel jinekolojik muayene ile konulur. Tanı konulabilmesi için tam bir kadın doğum muayenesi gerekmez. Sadece dışarıdan genital bölgeye bakılarak görsel bir değerlendirme yapılır. Vajinismus derecesi de bu şekilde belirlenir. Ayrıca, altta yatan fiziksel problemin varlığı anlaşılabilir.

Hastaya, hastalığı hakkında detaylı bilgi verilerek, evde yapabileceği egzersizler önerilebilir. Ancak, bu şekilde önerilen egzersizleri hastalar uygulamalıdır. Bu konuda uzman olmayan kişilerce önerilen yöntemlerin fayda yerine zarar verebileceği unutulmamalıdır.

Kesin tanı konulmadan önce egzersizlere başlanmamalıdır. Tanı konulması için jinekolojik muayene mutlaka şarttır. Hastaların kendi başlarına anlayamayacağı bazı fiziksel problemler, cinsel ilişkinin gerçekleşmesine engel olabilir. Bu da ancak kadın doğum uzmanı tarafından yapılan muayene sonrası anlaşılabilir.

Fiziksel problemin sebep olduğu durumda, hasta kendisini vajinismus zannedip, evde kendi başına yapacağı egzersizlerle boşa zaman kaybedecektir. Bu nedenle öncelikle bir jinekolojik muayene şarttır.

Evde kendi başınıza yapabileceğiniz “vajinismus egzersizleri”

Evde kendi başına yapabileceğiniz bazı vajinismus egzersizleri aşağıda sıralanmıştır;

  • Rahatlama egzersizleri,
  • Nefes egzersizi,
  • Ayna egzersizi,
  • Genital masaj ve Dokunma (Duyusal odaklanma),
  • Kegel egzersizi,
  • Parmak egzersizi.

Vajinismus kendiliğinden geçer mi?

Çiftler arasında önemli bir sorun olan vajinismus, maalesef kendiliğinden geçmez. Aksine, her cinsel ilişki denemesi kasılmaların şiddetini zamanla daha da artırabilir. Başarısız denemeler oldukça, çiftler arasında çatışmalar başlamaktadır. Zamanla evlilik problemleri de ortaya çıkabilir.

Vajinismus tedavisini sürekli erteleyen, ilişki denemesinde bulunmayan hastalarda gün geçtikçe ilişkiye dair endişe ve korkular artmaktadır. Böylece hastalığın derecesi zamanla şiddetlenir ve çiftler umutsuzluğa kapılır. Hatta zaman içinde cinsel isteksizlik problemi ve evlilik içi kopmalar meydana gelebilir.

Evde kendi başına vajinismus tedavisi, mümkün mü?

Hastaların evde kontrolsüzce, kendi uyguladıkları yöntemler ile vajinismus tedavisi mümkün değildir. Uzman kişi tarafından önerilen bir takım egzersizleri evde kendileri uygulayabilirler. Ama bunlar da kısmen rahatlama sağlar, kesin ve kalıcı çözüm yaratmaz. Çünkü tedavide önemli olan, cinsel ilişkiye dair endişe ve korkuların giderilmesidir. Fiziksel tepkiler ancak bu şekilde ortadan kalkar.

Cinsel ilişki sırasında tamamıyla panik hali sergileyen hastalar, kendi başlarına uyguladıkları egzersizlerle vajinismusu aşamazlar. Zaman geçirmeden, kesinlikle bu konuda deneyimli bir uzmana başvurmaları gerekir.

Vajinismus derecesi daha hafif olan bazı hastalar içinse evde yaptıkları egzersizler kısmen rahatlama sağlamaktadır. Ama bu hastalarda da beden rahatlayıp tepkiler azalsa bile içsel korku ve endişe devam edecektir. Sonuçta, zorlanarak birleşme sağlandığından cinsellik hiçbir zaman haz vermeyecektir.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisinde uygulanan bilişsel-davranışsal terapi son derece profesyonel yaklaşım gerektirir. Bu terapi, yalnızca egzersizlerden oluşmayıp bir takım incelikler gerektirir. Kişiye özel tedavi planı çizilip, doğru zamanda doğru yaklaşım ile kesin çözüm olmaktadır.

Tedavinizi ertelemeyin !

Pek çok çiftin yaptığı ortak hatalardan biri sorunlarının çözümünü ertelemek, yıllarca boş yere beklemektir. Ertelemenin en büyük sebebi ise vajinismusun kendiliğinden geçeceği düşüncesidir. Utanma ve korku da bunu izler. Hâlbuki ki bekledikçe problem bir çığ gibi büyümekte ce vajinismus sorunu adeta bir evlilik sorununa dönüşmektedir.

Bu nedenle problemi yaşayan çiftlerin kendi başına evde yapabilecekleri basit egzersiz yöntemlerini denemelerini, ancak çözüme kavuşamazlar ise zaman kaynetmeeden ilgili merkeze başvurmaları önerilmektedir.

Unutulmamalıdır ki; her hastanın farklı bir egzersize, farklı bir tedavi planına ihtiyacı vardır. Bu da doğru zamanda uygulandığında ilişki zaten kendiliğinden gerçekleşir. Kendinize uygun bir yol çizilmesi için profesyonel destek almanız gerekir.

Evde kendi başınıza kontrolsüz ve yanlış şekillerde yapılan egzersizler maalesef çözüm olmayacaktır. Aksine bu süreç çok daha fazla yıpratıcı olup, tedaviye başlamada gecikmeye sebebiyet verebilir.

İLETİŞİM FORMU
Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Merkezimiz HakkındaVajinismus TedavisiErtelemeyin, Özğürleşin!
0530 763 34 00
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.