Vajinismus TedavisiHERA VAJİNİSMUSMENÜ
Doktorlarımız

Op. Dr. Süleyman Eserdağ

Op. Dr. Süleyman Eserdağ

Dr. Süleyman Eserdağ 1986 yılında İzmir Fen Lisesi’nden, 1992 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ‘Kadın Hastalıkları ve Doğum’ asistanlığına başlamış, 1997’de ‘Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı’ olmuştur.

Atandığı Kazan Devlet Hastanesi’nde "Başhekim ve Sağlık Grup Başkanlığı" görevlerinde bulunmuştur.

2002 yılında yeniden atandığı Zekai Tahir Burak Hastanesi'nde yüksek riskli gebelikler (perinataloji),infertilite ve tüp bebek kliniklerinde çalışmıştır.

2006 yılında Yeditepe Üniversitesi tarafından Hipnoterapi uygulama sertifikası almıştır.

2008 yılında çalışmış olduğu hastaneden ayrılarak kendi kliniklerinde tam zamanlı olarak çalışmaya başlamıştır.

2013 yılında Gazikent Üniversitesi tarafından verilen eğitimlere katılarak "Aile Danışmanı" olmuştur.

2014 yılında Avrupa Cinsel Tıp Derneği (ESSM) ve Avrupa Seksoloji Federasyonu (EFS) tarafından düzenlenen 'board' sınavını geçerek 'fellow' (Akademi üyesi) seviyesinde "cinsel terapist" unvanına sahip olan ülkemizin ilk jinekologlardan olmuştur.

Dr. Süleyman Eserdağ 2015 yılında ülkemizde vajinismus konusunda bir ilki gerçekleştirerek HERA Vajinismus Tedavi, Eğitim ve Araştırma Derneği'ni kurmuştur. Bu dernek vajinismus konusunda özgün olarak çalışan ülkemizdeki ilk sivil toplum örgütü olmuştur. Bu dernek bünyesinde cinsel tedaviler alanında hekim, sağlık profesyonelleri ve halka yönelik pek çok eğitimler vermiştir.

Hera Klinik

Dr. Süleyman Eserdağ’ın diğer bir ilgi alanı da "Kozmetik Jinekoloji" kapsamında yer alan genital bölge estetik ameliyatları ve ameliyat dışı operasyonlarıdır. Bu konuda Avrupa ve ABD’de dünya lideri pek çok otörle çalışma imkânı elde etmiştir. Prof. Adam Ostrzensky (Florida/ABD- 2011),ECAMS (Atina/Yunanistan- 2015),Dr. Red Alinsod (Kaliforniya/ABD- 2016) eğitim aldığı kurum ve mentorlerden bazılarıdır.

İrlanda Merkezli Ecams’a Atanan İlk Türk Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ Oldu!

Dr. Süleyman Eserdağ 2015 yılı şubat ayında, ülkemizde bir ilki başararak, alanında dünyadaki en büyük fakültelerden İrlanda merkezli ECAMS- Avrupa Estetik Tıp ve Cerrahi Fakültesi'ne "Senior (kıdemli) Fakülte Üyesi" olarak kabul edilmiştir. 2016 yılında eğitimlerini Avusturya'nın başkenti Viyana'ya taşımış ve burada iki eğitim düzenlemiştir. 2017 yılına kadar bu fakültede ‘Genital Estetik Bölüm Başkanı’ ve ‘Genital Bölge Estetiği Uluslararası Eğitmeni’ olarak çalışmıştır.

Isagss eserdag Eğitim

Dr. Eserdağ 2017 yılında Uluslararası Estetik Genital Cerrahi ve Seksoloji Derneği (International Society of Aesthetic Genital Surgery and Sexology- ISAGSS) isimli uluslararası bir dernek kurmuştur. Halen bu derneğin başkanlık görevini sürdürmekte ve ISAGSS adına eğitimler düzenlemeye devam etmektedir.

2018 yılında Budapeşte’de ESSM (European Society of Sexual Medicine) tarafından düzenlenen ‘Seksoloji Okulu’ na katılmıştır.

Isagss

ISAGSS, 2019 yılında Bali’de yapılan ve dünyanın en büyük estetik kongresi olan IMCAS- Asya’ya afiliye olmuştur.

Dr. Süleyman Eserdağ 2018 ve 2019 yıllarında İstanbul’da iki ayrı uluslararası kongre düzenlemiştir. RAGSS-1 ve RAGSS-2 (Reconstructive Aesthetic Genital Surgery and Sexology) uluslararası kongreleri dünyanın farklı bölgelerinden pek çok önemli hekimi ülkemize getirmiştir. Ayrıca bu kongreler, dünyada genital estetik ve cinsel tedavileri bir arada buluşturan ilk toplantılardır.

Dr. Süleyman Eserdağ halen İstanbul Nişantaşı'ndaki kliniğinde hastalarını kabul etmektedir. Ayrıca HERA bünyesindeki; İstanbul Bağdat Caddesi (Kadıköy),Ankara Kavaklıdere ve İzmir Alsancak semtlerinde bulunan kliniklere destek vermektedir. Vajina estetiği ile ilgili ameliyatlarını İstanbul haricinde, belirli tarihlerde Ankara ve İzmir’de anlaşmalı olduğu özel hastanelerde gerçekleştirmektedir.

Dr. Eserdağ 2003 yılından bu yana vajinismus başta olmak üzere, kadın ve erkeklerdeki cinsel problemler, cinsel istek ve orgazm problemleri üzerinde çalışmaktadır. Kozmetik jinekoloji konusunda ise labioplasti (iç ve dış dudak estetiği),vajinoplasti (cerrahi vajinal daraltma),perineoplasti (perine onarımı),genital bölge CO2 lazer ve radyofrekans (RF) tedavileri, ayrıca otolog yağ dolgusu, genital bölge hyaluronik asit ve SVF (Stromal Vasküler Fraksiyon) tedavileri gibi rejeneratif tedaviler özel ilgi ve çalışma alanlarını oluşturmaktadır. Bu alanda 6000’den fazla cerrahi, 7500’den fazla cerrahi dışı operasyon uygulamıştır.

Akademik Başarıları

Dr. Eserdağ’ın yayınlanmış çok sayda ulusal ve uluslararası tıbbi makalesi mevcuttur.

• Uluslararası önemli bir dergi tarafından kabul edilen ‘vajinismus tedavisinde jinekolojik muayenenin önemi’ (Importance of gynecological assessment for the treatment of vaginismus as a predictive value) ile ilgili makalesi vajinismusta jinekolojik muayenenin önemini gösteren literatürdeki ilk çalışmadır ve bu alanda çalışan pek çok jinekolog için önemli bir kaynak olmuştur.

• 20 yıldır ameliyatlarında uyguladığı ve eğitimlerinde öğrencilerine gösterdiği labioplasti operasyonlarında klitoris üzeri cilt dokusunun düzeltilmesi ile ilgili geliştirdiği ‘Ters Y kliterohudoplasti tekniği’ (Surgical Technique and Outcomes of Inverted-Y Plasty Procedure in Clitoral Hoodoplasty Operations) 2021 yılında önemli uluslararası bir akademik dergi tarafından yayınlanmıştır.

• Himenoplasti için geliştirmiş olduğu ‘himenoplastide vajina girişinin daraltılması’ (A New Practical Surgical Technique for Hymenoplasty: Primary Repair of Hymen With Vestibulo-Introital Tightening Technique) ile ilgili yeni teknik önemli uluslararası bir plastik cerrahi dergisinde kabul edilerek yayınlanmış olup, şu ana kadarki literatürdeki en geniş seriyi içermektedir.

Cinsel Tip ve Genital Estetik Kitap

• Editörlüğünü iki meslektaşı ile ortaklaşa yaptığı “Cinsel Tıp ve Genital Estetik” adındaki kitabı 2020 yılında basılmış olup, bu alanlarda ülkemizdeki ilk çok branşlı (multidisipliner) kitaptır.

• ‘Kadın Genital Estetik ve Fonksiyonel Cerrahisi’ isimli 432 sayfadan oluşan yeni kitabı ise 2021 yılında yayınlamış olup, ülkemizin genital estetik alanındaki ilk kitabıdır. Bu kitap daha sonra ‘Female Aesthetic and Functional Genital Surgery’ ismi ile İngilizceye de tercüme edildikten sonra uluslararası özellik kazanmış ve tüm dünyada büyük bir ilgi görmüştür.

Kadın Genital Estetik Fonksiyonel Cerrahisi

• Dr. Süleyman Eserdağ Londra merkezli ‘International Association of Aesthetic Gynecology and Sexual Wellness (IAAGSW)’ bilimsel komite üyesidir.

• ESSM (European Society of Sexual Medicine) ve ISSM (International Society for Sexual Medicine) derneklerinin aktif bir üyesidir.

• Dr. Süleyman Eserdağ, genital estetik ile ilgili eğitimleri Türkiye’de ilk veren hekimdir. Bu alanda ülkemizde ve Avrupa’daki öncü hekimler arasında kabul edilmektedir. Kurmuş olduğu uluslararası dernek, ISAGSS bünyesinde "Kozmetik Jinekoloji ve Seksoloji" alanlarında 20’den fazla uluslararası hands on kurs ve work-shop'lar düzenlemiştir. Türkiye haricinde Avusturya, Hindistan, Endonezya, Filipinler, Kıbrıs ve Azerbaycan gibi ülkelerde verdiği eğitimlerde beş kıtadan 600’den fazla hekimin eğitimini sağlamıştır. Halen eğitimlerine aynı şekilde devam etmektedir.

• 30 Nisan 2021 tarihinde StemMAX (Uluslararası Kök Hücre Derneği) tarafından ‘Global Health Hero’ ödülüne layık görülmüştür.

Hera Clinic Logo

Dr. Süleyman Eserdağ genital estetik ve seksoloji alanlarında pek çok ulusal ve uluslararası toplantıya konuşmacı, özel davetli ve oturum başkanı olarak davet edilmektedir. Hastalarını İstanbul Nişantaşı kliniğinde kabul etmekte, aynı zamanda Ankara ve İzmir’deki kliniklerine danışmanlık hizmeti vermektedir. Genital estetik ile ilgili operasyonlarını ise İstanbul, Ankara ve İzmir’de gerçekleştirebilmektedir.

Aynı zamanda Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde kısmi zamanlı öğretim üyesi olarak da çalışmaktadır.

Dr. Süleyman Eserdağ 2020 yılında CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan ‘Her Şeyden Önce’ isimli sağlık programının sunuculuğunu yapmıştır. Hobileri arasında fotoğraf çekmek, seyahat etmek, web siteleri tasarlamak, tenis oynamak, yüzmek, kayak yapmak, müzikle uğraşmak ve scuba dalış gibi macera sporları bulunmaktadır. İleri düzeyde İngilizce bilen Dr. Eserdağ evli ve iki çocuk babasıdır.

2017 sonrası verdiği kurs, eğitim ve toplantıların bazıları aşağıda özetlenmiştir.

Dr. Süleyman Eserdağ’ın Konuşmacı Olarak Katıldığı Ulusal ve Uluslararası Bazı Toplantılar

 1. 15. TJOD ile birlikte 25. EBCOG Kongresi, 17-21 Mayıs 2017, Antalya / Türkiye
 2. 25. AOCOG Kongresi 15-18 Haziran 2017, Hong Kong / Çin
 3. RECOGYN Kongresi, 6-8 Ekim 2017, N. Delhi / Hindistan. ISAGSS bu toplantıda afiliye bilimsel üye olmuştur.
 4. Genital Estetik Cerrahisi Çalışma Grubu, 16 Aralık 2017, Konya/Türkiye
 5. İstanbul Jinekoloji ve Obstetrik Toplantısı, 28 Ocak 2018, İstanbul/Türkiye
 6. 14. Uludağ Jinekoloji ve Obstetrik Kış Kongresi, 7-10 Mart 2018, Bursa / Türkiye
 7. 3. Ulusal Dermatoloji ve Kozmetoloji Kongresi (Uluslararası katılımcılarla birlikte),14-17 Mart 2018, İstanbul/Türkiye
 8. Genital Estetik Cerrahisi ve CO2 Lazer Tedavisi Sempozyumu, 15 Nisan 2018, İstanbul/Türkiye
 9. TAJEV (Türk-Alman Jinekoloji ve Obstetrik Vakfı) Kongresi, 27 Nisan 2018, Girne / KKTC
 10. 6. Uluslararası Jinekoloji ve Jinekolojik Onkoloji Kongresi, 23-24 Temmuz 2018, Roma / İtalya
 11. Vajinismus ve Kadın Cinsel İşlev Bozuklukları, 10 Eylül 2018, Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara /Türkiye
 12. TJOD Anadolu sempozyumu, 16 Aralık 2018, İstanbul /Türkiye
 13. Kadın Cinsel Bozukluklarında Jinekolojik Tedaviler, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 10 Ocak 2019, İstanbul /Türkiye
 14. Estetik Genital Cerrahi ve Seksoloji Sempozyumu, 7 Şubat 2019, Altınbaş Üniversitesi, İstanbul/Türkiye
 15. 2. Minimal İnvaziv Jinekolojik Cerrahi Kongresi, 13-16 Şubat 2019, İstanbul/Türkiye
 16. IMCAS ASYA, 5-7 Temmuz 2019, Bali / Endonezya. ISAGSS bu toplantıda bilimsel dernek üyesi olmuştur.
 17. ISAFGAS Endonezya Estetik Fonksiyonel Jinekoloji, Yaşlanma Karşıtı Tıp ve Seksoloji Kongresi Sempozyumu, 4-5 Ekim 2019, Bali / Endonezya
 18. Genital Estetikte enerji Bazlı Tedaviler. 3. Ulusal Medikal Estetik Kongresi (MESTDER),28 Kasım- 1 Aralık 2019, Antalya / Türkiye
 19. Kozmetik jinekolojinin dünü, bu günü ve yarını. IMCAS Avrupa Dünya Kongresi, 30 Ocak- 1 Şubat 2020, Paris / Fransa.
 20. Kadın Cinsel İstek ve Orgazm İşlev Bozukluklarında Estetik Genital İşlemler. Etlik Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 4 Şubat 2020, Ankara / Türkiye
 21. Labia Majora Prosedürleri: Cerrahi, Yağ ve Dolgu. 3. Minimal İnvaziv Jinekolojik Cerrahi Kongresi Öncesi Kurs, 19 Şubat 2020, İstanbul/Türkiye
 22. Vajinismus ve disparoni tedavisinde minimal cerrahi operasyonlar. 3. Minimal İnvaziv Jinekolojik Cerrahi Kongresi, 20-22 Şubat 2020, İstanbul/Türkiye

ISAGSS Adına Dr. Süleyman Eserdağ tarafından verilen bazı "Uygulamalı Genital Estetik Eğitim ve Kurslar"

 1. İleri Uygulamalı Genital Estetik Cerrahisi ve Seksoloji Kursu, 8-10 Eylül 2017, İstanbul, Türkiye. Bu 3 günlük yoğunlaştırılmış kursa kapsamlı bir biçimde cerrahi ve cerrahi olmayan genital estetik ilaç tedavileri de dahildir.
 2. Genital Estetik İşlemler Çalışma Grubu, Cerrahi ve Cerrahi Olmayan İşlemler, 10 Ekim 2017, Ahmedabad/Hindistan
 3. İleri Uygulamalı Genital Estetik Cerrahisi ve Seksoloji Kursu, 8-10 Aralık 2017, İstanbul/Türkiye. 3 günlük yoğunlaştırılmış uygulamalı uzmanlık kursu.
 4. Uluslararası Fonksiyonel ve Estetik Jinekoloji Kongresi, 5-7 Kasım 2018, Makati/Filipinler
 5. İleri Uygulamalı Genital Estetik Cerrahisi ve Seksoloji Kursu, 7-9 Aralık 2018 İstanbul/Türkiye. 3 günlük yoğunlaştırılmış uygulamalı uzmanlık kursu.
 6. İleri Uygulamalı Genital Estetik Cerrahisi ve Seksoloji Kursu, 22-24 Şubat 2019, İstanbul/Türkiye. 3 günlük yoğunlaştırılmış uygulamalı uzmanlık kursu.
 7. Uluslararası Fonksiyonel ve Estetik Jinekoloji Kongresi, 26-27 Mart 2019, Manila/Filipinler. ISAGSS bu toplantıda bilimsel dernek üyesi olmuştur.
 8. İleri Uygulamalı Genital Estetik Cerrahisi ve Seksoloji Kursu, 5-7 Nisan 2019, İstanbul/Türkiye. Özellikle Filipinler ve Endonezyalı doktorlar için oluşturulmuş 3 günlük yoğunlaştırılmış uygulamalı uzmanlık kursuydu.
 9. INDERCOS (Uluslararası Dermatoloji ve Kozmetoloji Kongresi),17-19 Mayıs 2019, Mersin/Türkiye. Dermatologlar için uygulamalı cerrahi olmayan genital yenilenme eğitimi.
 10. Uluslararası İleri Uygulamalı Genital Estetik Cerrahisi ve Seksoloji Kursu, 20-22 Eylül 2019, İstanbul/Türkiye. 3 günlük yoğunlaştırılmış uygulamalı uzmanlık kursu.
 11. Uluslararası İleri Uygulamalı Genital Estetik Cerrahisi ve Seksoloji Kursu, 14-16 Şubat 2020, İstanbul/Türkiye. 3 günlük yoğunlaştırılmış uygulamalı uzmanlık kursu.
 12. Uluslararası İleri Uygulamalı Genital Estetik Cerrahisi ve Rejeneratif Tıp Kursu, 14-16 Şubat 2021, İstanbul/Türkiye. 3 günlük yoğunlaştırılmış uygulamalı uzmanlık kursu Prof Adrian Gaspar ve SOLAGEF derneği ile afiliye şekilde yapılmıştır.

Düzenlediği Kongreler

 1. RAGSS-1 (Uluslararası Rekonstrüktif, Genital Estetik Cerrahi ve Seksoloji Kongresi),27-30 Eylül 2018, İstanbul. Bu kongre multidisipliner yaklaşımla estetik genital cerrahi ve seksolojiyi birleştirilerek oluşturulmuş ilk toplantılardandır.
 2. RAGSS-2 (Uluslararası Rekonstrüktif, Genital Estetik Cerrahi ve Seksoloji Kongresi),12-15 Aralık 2019, İstanbul.
İLETİŞİM FORMU
Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Merkezimiz HakkındaVajinismus TedavisiErtelemeyin, Özğürleşin!
0530 763 34 00
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.