Cinsel Problemler

Kadınlarda Orgazm Nasıl Meydana Gelir?

Kadınlarda Orgazm Nasıl Meydana Gelir?

Orgazm Nedir?

 Kadınlarda orgazm, cinsel uyarılma ile birlikte zevkin en üst noktaya ulaştığı anda vajinanın ve rahmin ritmik olarak kasılması şeklinde tanımlanabilir. Bu şekilde bir “cinsel doyum” gerçekleşmektedir. Orgazm sonrası bir rahatlama ve gevşeme hali ortaya çıkmaktadır.  Kelime anlamı Yunanca “şehvetli heyecan” anlamına gelen “orgasmus” sözcüğünden  türemiştir.
Orgazm tamamıyla beyin ve vücudun bir arada hareket etmesi ile ilişkili bir olaydır. Halk arasında “boşalma” olarak da bilinmektedir. Erkeklerdeki boşalma sırasında penisten gelen 4-5 ml’lik ejekulat (meni) sıvısı varken, kadınlarda genellikle bu düzeyde ani bir sıvı çıkışı olmaz. Yalnızca vajinal ıslanmanın artışına bağlı bağlı kayganlık oluşmaktadır.

Orgazm türleri

Kadınlarda orgazm klitoral ve vajinal olarak ikiye ayrılmaktadır.
I. Klitoral Orgazm: Klitorise yapılan mekanik etki ile oluşan orgazm türüdür. Klitoris uyarısı elle, sürtünerek, dille veya vibratör gibi mekanik bir cisim ile olabilir. Orgazmın dıştan bir uyaranla yaşanmasıdır.
II. Vajinal Orgazm: Cinsel ilişki sırasında penis vajina içerisindeyken yaşanan orgazm türüdür. Klitoral’e göre daha tatminkar ve mutluluk vericidir. Maalesef kadınların yarısından çoğu vajinal orgazmı yaşayamamaktadır.

Cinsel ilişki sırasında orgazm öğretilebilir!

Günümüzde kadınlara uygulanan modern cinsel tedaviler ile vajinal orgazmı öğretilebilmektedir.
Kadınlarda orgazm fonksiyonunu sağlayan en önemli dokular Klitoris ve G noktasıdır.
Bazı otörler klitoral orgazmdan klitoris, vajinal orgazmdan da G noktasını sorumlu tutarlar.

G noktası vajinanın 2-3 cm kadar içeride, ön duvarda yer alan bir bölgedir. G noktasının varlığı günümüzde halen tartışma konusudur. (Üstte- G Noktası)

Orgazm olmak için uyaranlar
Orgazm olabilmek kadın ve erkek için görsel, dokunsal, tatsal, kokusal, işitsel cinsel uyaranlarla beynin uyarılması gereklidir. Bu uyaranların etkisiyle kişide hem bedensel hem de ruhsal olarak algılanan cinsel yanıtın son aşamasıdır. Orgazm normal bir vücut fonksiyonudur ve öğrenilebilir istemli bir reflekstir. Diğer bir ifade ile kadınlara verilen cinsel terapiler ile hem klitoral hem de vajinal yolla (ilişki sırasında) orgazm olmak öğretilebilir.

Orgazm hakkında bir hastamızın görüşleri

Cinselliğe ilk kez evlendiğim adamla ve 18 yaşında başladım. O yaşlarda cinsel ilişkiden zevk almama rağmen hiçbir şekilde boşalamıyordum. Eşimi çok seviyorum, o benim hayatımdaki ilk ve en önemli erkek olmuştu. Ancak orgazm olup rahatlayamamak zaman içerisinde hayatımı olumsuz etkilemeye başladı, kendimi çok mutsuz hissetmeye başladım. Orgazm olabilmek her kadının hakkı, cinselliğin yalnızca erkeklere has bir tatmin olmadığını biliyorum. Şimdi yaşım 28 oldu, artık bir kadın gibi yaşamak, zevk almak istiyorum. Bunu da canım kadar çok sevdiğim eşimle yaşamak istiyorum. Sizde vajinismus haricinde cinsel isteksizlik ve orgazm olamama sorunlarıyla da ilgilendiğinizi gördüm. Bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Orgazm olmak, günümüzde modern cinsel terapi yöntemleri ile öğretilebilir bir işlevdir. Bunun için cinsel terapi şarttır. Cinsel terapi sonrasında yaşanan ilişkiler çok daha haz ve tatmin doludur.

Orgazm sırasında kısa süreli de olsa kadınlarda cinsel haz en yoğun ve en keyifli şekilde yaşanmaktadır. Orgazm sadece bedenlerin değil, iki ayrı ruhun birbirine belki de en yakın olduğu an olarak da tarif edilebilir. Bu nedenle vajinal orgazm olmak partner ilişkisini güçlendirir, sevgi bağlarını arttırır.

Kadınlar nasıl orgazm olur?
Orgazm, vajinada ve rahimde hissedilebilen istem dışı ve haz veren kasılmalarla aniden ortaya çıkar. Bazı kadınlarda ise orgazm kasılmalar olmadan gerçekleşebilir.
Orgazm esnasında nefes alıp verme, kalbin atış hızı ve kan basıncı artar, terleme ve ateş basma gibi durumlar gerçekleşir. Göz bebekleri büyür, göğüs uçları dikleşir, klitoris ıslanır ve sertleşir. Kadında büyük dudaklar, klitoris ve vajina aynı penisteki gibi büyür ve genişler.

Kadınlar bir ilişkide birden çok sayıda orgazm olabilirler…
Kadınlar orgazm konusunda bir açıdan erkeklerden daha şanslıdır. Çünkü kadınlar cinsel ilişki sırasında veya mastürbasyon ya da cinsel fantezileri ile çok kısa zaman aralıklarıyla üst üste birden fazla orgazmı yaşayabilirler. Erkeklerde ise bu durum farklıdır. Erkeklerin orgazmı bir kere gerçekleştikten sonra penisin ereksiyonunu tekrar kazanması için belli bir süre dinlenme ihtiyaçları vardır.
Kadınlarda orgazmı tetikleyen faktörler
* Genital ve genital olmayan bölgelerin erotik uyarıları
– Klitoris (Baş, gövde ve bacak kısımlarından oluşur)
– Vajina (Halban fasiyası ve vajina ön duvar)
– İdrar çıkış deliği ve çevresi
– Meme ve meme uçları
– Kulak arkası, boyun, ense kısımları
– Hayal kurma ve zihinde canlandırma
– Hipnoz
* Uyku: Uyku sırasında bilinç dışı kısım daha aktive olarak orgazm gerçekleşebilir.
* Gebelik: Bazı kadınlar da gebelik sırasında rahim kan akışının artışına bağlı olarak gebelik dönemlerinde daha kolay orgazma ulaşabildiklerini ifade etmektedirler.

Kadınlarda orgazm olmanın belirtileri
Cinsel aktivitedeki aşırı gerginliğin aniden durması ve bunun sonucunda sakinleşme, kadınlarda  en belirgin belirtidir. (Kinsey ve ark.,1953).

Orgazmın belirtilerini 3 başlık altında inceleyebiliriz:

1. Yaklaşan belirtiler:
– Labia minörde (iç dudaklarda) pembeden kırmızıya renk değişimi

2. Orgazm esnasında meydana gelen belirtiler:
– Vajinal ritmik kasılmalar (pelvik çizgili kaslar)
– Rahim kasının kasılması
– Anal sfinkter kasılması
– Prolaktin (süt hormonu) salınımı

3. Orgazm sonrası belirtiler
– Meme ucunda renk solması
– Artan plazma prolaktin düzeyini korur
– Vajinal nabız dolgunluğunda artış

Orgazmın genital belirtileri ise şunlardır:
*Kan birikimine bağlı olarak vajinanın dış kısmı iyice şişer.
*Vajen üst kısmı balonlaşır ve vajinada hafif bir ağrı olur.
*Eğer uzun sürerse vajinal ıslaklık azalabilir.
*Klitoris iyice şişer.
*Küçük dudaklar normalin 2-3 katı büyür.
*Dudakların açılması ile vajina girişi daha belirgin hale gelir.
*Küçük dudakların rengi koyulaşır.

Kadınlarda cinsel ilişkinin evreleri
Masters ve Johnson, cinselliği laboratuar ortamında incelemiş ve denekler üzerinde yaptığı çalışmalarda deneklerin cinsel uyaranlara verdikleri yanıtları doğrudan gözleyerek cinsel tepki sürecinin bütün evrelerini kaydetmişlerdir. Bu evrelerin sadece kadınlarda değil, erkeklerde de aynı şekilde geliştiğini belirlemişlerdir. Masters ve Johnson cinselliği dört ayrı evrede incelemişlerdir:
1. Uyarılma Evresi: Cinsel ilişkinin ilk evresi olan uyarılma evresi cinsel arzuyla beraber ortaya çıkan evredir. Uyarılma beş algı organımız ile gerçekleşmektedir: Görme, Dokunma, İşitme, Koku, Tat. Herkes için uyarılmayı başlatan algı farklılıklar gösterebilir.

Bu evrede cinsel uyarılmayla birlikte erkek penisinde sertleşme (ereksiyon), kadında ise vajinal ıslanma, klitoris ve dudaklarda büyüme ve şişme, göğüs bölgesinde ve memelerde kızarma meydana gelir. Vajina uzar ve genişler, dış dudaklar birbirinden uzaklaşır, rahim yukarıya çekilir. Kadınlarda bu evrede kalp atışları hızlanır, solunum artar ve kan basıncı yükselir. Vücuttaki kaslar kasılmaya başlar. Meme uçları büyüyerek daha belirgin hale gelir. Uyarılma evresinde tüm bu değişikliklerin temel amacı kadının bedensel olarak cinsel ilişkiye hazırlanmasını sağlamaktır.

2. Plato Evresi: Bu evrede cinsel istek ve erotik duygular yoğunlaşır. Vücuttaki fizyolojik değişiklikler daha belirgin hale gelir. Vajinanın dış kısmı daha da şişer ve genişler, üst kısmında ise bir balonlaşma olur, vajina girişi açılır. İç dudaklar 2-3 katına çıkar ve araları açılır, hafif esmerleşmeler oluşur. Memelerin uç kısmında ve tamamı belirginleşir ve uç kısımları dikleşir. Bu evrede kadının bedeni artık birleşme için hazırdır. Yeterli uyaran gerçekleştiğinde ise bu evre orgazmla son bulur.

3. Orgazm Evresi: Orgazm evresi, önceki evrelerde artmış olan cinsel gerginliğin boşaltılması şeklinde tanımlanabilir. Orgazm esnasında vajina ve rahim kaslarında istemsiz ve şiddetli kasılmalar ortaya çıkar. Bu kasılmalar ortalama 0.8’er saniyelik ritmik aralıklarla ortaya çıkarlar ve toplam dört saniye kadar kısa sürebilecekleri gibi, 15 saniye kadar uzun da sürebilirler. Kasılmalara vajinanın daha da genişleyerek boyunun uzaması eşlik eder ve nihayet rahimde de kasılmalar ortaya çıkar. Rahim kasılmaları bazı kadınlar tarafından belirgin şekilde hissedilir. Bu dönemde ayrıca vücutta ısı artışı ve terleme görülür. Tüm vücuttaki gerçekleşen kasılmalar kadının yüzüne de yansır ve kadının yüzünde “acı duyuyormuş gibi” bir görünüm oluşabilir. Zirve noktasında ise kadın vücudu adeta kaskatı kesilir.
Kadınlar orgazm esnasında aslında erkeklerden daha şanslıdır. Kadında cinsel uyarı art arda sürmeye devam ederse bir ilişkide birden çok kez üst üste orgazm olabilirler. Erkekte ise bu durum farklıdır. İlk orgazmdan sonra penisin tekrar sertleşmeye kavuşması için belli bir sürenin geçmesi gereklidir.

4. Çözülme (Rezolüsyon) Evresi: Kadınlarda orgazm sonrasında  plato evresinden sonra görülen evredir. Bu evrede kadında görülen fizyolojik evrelerin tek tek ortadan kaybolması gerçekleşir. Bu evrede hızlı soluk alıp verme görülür, vajina, klitoris ve memeler eski haline döner. Meme uçları ve klitoris hassaslaşır, ağrıya duyarlı hale gelir. Kalp atışları yavaş yavaş normale döner.
Kadınlarda orgazmın gerçekleşmesi için cinsel ilişki veya cinsel uyarı şartı yoktur. Sadece düşünce yolu ile hiçbir fiziksel temas olmadan da yaşanabilir. Orgazm her iki eşte de aynı anda meydana gelebileceği gibi ayrı zamanlarda da olabilir. Aynı anda orgazma ulaşmak çok keyifli olsa da bir o kadar zor bir durumdur. Cinsel tepkileri normal olan her kadın erkeklerden farklı olarak cinsel birleşme ya da mastürbasyonla her seferinde bir ya da birkaç orgazma ulaşabilirler. Kadın uyarılmaya başladıktan sonra orgazma ulaşabilmesi için ara vermeden aynı tempoda uyarılmaya devam edilmelidir. Kadın orgazmı 15-20 saniye kadar sürebilir ama bununla birlikte orgazmın süresi ve şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Orgazm sırasında “Kadın Boşalması” diye bir şey var mıdır?
Bazı kadınlarda orgazm sırasında aynı erkeklerdeki gibi ani bir sıvı çıkışı olabilir. Kadın boşalması diye tabir edilen bu durum her 100 kadının 5’inde görülmektedir. Bunu yaşamanın bir artısı olamayacağı gibi yaşamamak da bir eksiklik sayılmaz. Kadın boşalması sırasında gelen sıvı kadının genital organlarındaki bezlerden salgılan salgılardır.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz

1 yorum

  • Hocam partnerim iliski sirasinda bosaliyon ve asiri fazla cikan bi sivi var o sivi nedir bunun cevabini bulamadim o cikan sivi ne