Tedaviye Başlarken

Tek Seansta Vajinismus Tedavisi Olabilir mi?

Tek Seansta Vajinismus Tedavisi Olabilir mi?

Tek seansta vajinismus tedavisi olabilir mi, vajinismus sorunu tek seansta halledilebilir mi türünden sorular pek çok hasta tarafından sorulmakta ve merak edilmektedir.

Tek seansta vajinismus tedavisi mümkün mü?
Her ne kadar kulağa bir evet cevabı son derece cazip gelse de bu sorunun cevabı çoğu zaman “Hayır” dır.

Bir çocuk emeklemeyi öğrenmeden koşabilir mi? Kişilerin belli olgunluklara ulaşabilmeleri için aşama aşama yol katedmeleri gerekmez mi?

Unutmayınız; hiç bir zaman terapistlerin ellerinde “sihirli değnekler” yok. Tam tersi; sihirli değnek sizin elinizde ve biz yalnızca bunu harekete geçirebiliriz.

Cinsel kimlik, bir kişide çocukluğun çok erken dönemlerinde oluşmaktadır. Vajinismus, çok küçük yaşlardan itibaren cinsellikle ilgili alınan bir takım olumsuz mesajlar sonucunda ortaya çıkar. Bu nedenle cinsellik kavramı ile ilgili olumsuz, yanlış ve abartılı ön yargıların tamamen bellekten silinerek yerine yeni ve doğru bilgilerin işlenmesi biraz zaman alıcıdır; daha önemlisi oldukça sabır, azim ve kararlılık gerektirir.

Tek seansta vajinismus tedavisi ne zaman mümkün?
Tek seans ile vajinismus tedavisine cevap veren tek istisnai durum hafif derece vajinismus problemi olan ve korkularından çok bilgi eksiklikleri nedeni ile cinsel ilişkiye girme sorunu yaşayan çiftlerdir. Yani bilgi eksiklikleri nedeni ile cinsel ilişkiye giremeyen çiftlerde uygulanan tek seanslık vajinismus tedavisi ile çözüm olabilir.

Cinsel bilgi eksikliklerini, bilişsel terapiler ile tek seansta tamamlanan bu çiftler kolaylıkla ilişkiye girebilirler. Ancak tüm vajinismus hastaları içinde bu grup yalnızca %10’luk bir bölümü oluşturmaktadır.

 

UYARIYORUZ!

 

Vajinismus tedavilerinde problemin tamamen çözümü için cinsel tedaviler konusunda uzman bir hekimin seçilmesinin önemi çok büyüktür. Gereksiz yere yapılan ameliyatlar, tek seansta vajinismus tedavisi için öneriler,bilimsel olmayan ve tıbben önerilmeyen tedavi yöntemleri çiftlerdeki umutsuzlukları ve karamsarlıkları arttırmakta, maddi-manevi zararlar vermekte, sonraki tedavilere olan inançları azaltmaktadır.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz